Podsumowanie roku w ochronie przeciwpożarowej
07.01.2025
705 zdarzeń, taką liczbą zamknęliśmy 2024 rok. Na wzrost ilości akcji ratowniczych w stosunku do 2023 roku miały wpływ lenie burze oraz znaczna ilość zdarzeń związanych z usuwaniem zagrożenia powodowanego przez owady błonkoskrzydłe.
W 2024 roku włoszczowscy strażacy wyjechali do 705 zdarzeń. Jest to ponad 30% wzrost ilości interwencji w stosunku do 2023 roku.
127 wyjazdów, czyli 18% wszystkich interwencji dotyczyło pożarów, 564 zdarzenia 80% interwencji w 2024 roku to miejscowe zagrożenia, pozostałe 2%, czyli 14 interwencji to alarmy fałszywe w dobrej wierze.
Podobnie jak w latach ubiegłych niepokojąco wygląda statystyka pożarów w rozbiciu na kategorie obiektów, 35 zdarzeń ogólnej ilości pożarów to interwencje w budynkach mieszkalnych.
W 2024 roku pogoda nie była łaskawa dla powaitu włoszczowskiego, silne wiatry nie omijneły południowych gmin powiatu. 252 interwencje czyli 45% miejsocych zagrożeń dotyczyło usuwania skutków nawalnych oapdów deszczu oraz silnego wiatru. W letnich miesiącach odnotowaliśmy znaczny wzrost zdarzeń związanych z usuwaniem zagrożenia powodowanego przez owady błonkoskrzydłe, były to 124 zdarzenia.
Niestety z roku na rok rośnie ilość osób rannych oraz ofiar śmiertelnych podczas zdarzeń do których dysponowane były zastępy straży pożarnej, było to odpowiednio 11 ofiar śmiertelnych oraz 89 osób rannych.
Nieocenionym wsparciem dla działań zastępów PSP były ochotnicze straże pożarne zarówno te z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jak i te spoza systemu. Do najbardziej wyjazdowych jednostek z ksrg na terenie powiatu włoszczowskiego patrząc na ubiegłoroczne statystyki należą: OSP Krasocin, OSP Secemin. Należy tutaj również wspomnieć o OSP Kurzelów, OSP Czarnca i OSP Wola Wiśniowa, które wielokrotnie zabezpieczały teren powiatu włoszczowskiego po zadysponowaniu zastępów PSP do akcji.
Opracowanie: mł. bryg. Paweł Mazur