Powiatowe ćwiczenia zgrywające siły i środki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz służb współdziałających pk. „Rzeka 2024”
26.04.2024
26 kwietnia 2024 roku na terenie zarządzanym przez Instytut Rybactwa Śródlądowego Państwowy Instytut Badawczy w Olsztynie – Obiekty Stawowe Radków oraz drodze gminnej relacji Sulików-Radków odbyły się ćwiczenia ratownicze pk. „Rzeka 2024”. Organizatorem ćwiczeń był Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie.
Celem ćwiczeń było sprawdzenie gotowości operacyjnej oraz poziomu wyszkolenia strażaków-ratowników oraz przygotowania ich do kierowania działaniami ratowniczymi realizowanymi wspólnie z udziałem grup specjalistycznych.
W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu włoszczowskiego, a także Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne i inne podmioty współpracujące z jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Łącznie w ćwiczenia zaangażowano około 100 strażaków, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego „Kielce” oraz Specjalistyczną Grup Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Świętokrzyskie”
Scenariusz ćwiczeń oparty był o dwa główne epizody:
I epizod zakładał zablokowany przepływ wody w rzece Biała Nida poprzez zbiornik z olejem opałowym niewiadomego pochodzenia,
II epizod to zagrożenie powodziowe związane z trwającymi od dłuższego czasu opadami oraz uszkodzeniem budowli hydrotechnicznej.
Scenariusz manewrów został wzbogacony o podgrywki, które zmuszały kierującego działaniem ratowniczym do podejmowania szybkich decyzji w celu ratowania życia i mienia znacznych rozmiarów.
Ćwiczenia wizytował nadbryg. Krzysztof Ciosek Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP wraz z bryg. Marcinem Nygą, Naczelnikiem Wydziału Planowania Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach, który podczas podsumowania wysoko ocenił wyszkolenie i przygotowanie uczestników ćwiczeń. Takie przygotowanie służb pozwala na realizacje postawionych przed nami zadań na najwyższym poziomie.
Dziękujemy dyrekcji Instytutu Rybactwa Śródlądowego Państwowego Instytutu Badawczego w Olsztynie oraz Gminie Radków za udostępnienie obiektów oraz pomoc w organizacji ćwiczeń.
Opracowanie: mł. bryg. Paweł Mazur
Zdjęcia: st. sekc. Mateusz Gajos, str. Arkadiusz Sosnowski, Damian Leciński