W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaproś kominiarza zanim odwiedzi cię…. Strażak!!!

08.11.2023

Od wielu lat przełom jesieni oraz zimy to okresy, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów sadzy we wnętrzu komina oraz wynikających z tego tzw. „pożarów odkominowych”. Stanowią one zagrożenie pożarowe nie tylko dla konstrukcji kominów, ale również dla całych budynków. W trakcie pożaru temperatura może sięgać nawet powyżej 1000°C, nierzadko tego typu pożary kończą się tragicznie (ofiary śmiertelne).

Pora wieczorna. zmrok, sprawiony podnośnik hydrauliczny w pobliżu komina, w koszu podnośnika strażak, który prowadził działania przy gaszeniu sadzy

Z analizy przyczyn powstawania pożarów wynika, że ich najczęstszym powodem jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych oraz brak przeglądów i kontroli kominów lub wady konstrukcyjne kominów. Szybkie gromadzenie się sadzy w kominie, ma miejsce najczęściej podczas eksploatacji urządzeń na paliwa stałe, w sytuacji, gdy użytkownicy wykorzystują niewłaściwe paliwa (np. palenie niedosuszonym drewnem) lub spalają je w sposób nieprawidłowy (np. w zbyt niskiej temperaturze). W przypadku ogrzewania budynku za pomocą paliw stałych, samo zjawisko sadzy jest w zasadzie nieuniknione, jednak przy prawidłowym spalaniu, dobrym piecu, kominie, paliwie i dostępie powietrza do komory spalania, jej przyrost da się zminimalizować.

Rozróżnia się trzy rodzaje przewodów służących do odprowadzania z domu dymu oraz gazów: dymowe (w przypadku spalania paliw stałych), spalinowe (spalanie paliw ciekłych bądź gazowych) i wentylacyjne służące do wentylowania. W nich z kolei przeprowadza się dwie podstawowe czynności związane z ich eksploatacją. Regularne czyszczenie oraz przeprowadzanie przeglądów wszystkich rodzajów przewodów jest pierwszym i najważniejszym warunkiem ich bezpiecznego użytkowania. § 34 Rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2023 r., poz. 822) stanowi, że:

    "W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

  1. od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  2. od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
  3. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.

W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego."

W przełożeniu na potoczny język wygląda to tak - jeśli w budownictwie indywidualnym lub zagrodowym użytkuje się przewody dymowe, należy je czyścić co najmniej co trzy miesiące. Jeśli spalinowe - nie rzadziej niż raz na pół roku. Raz w roku należy przeczyścić przewody wentylacyjne. W budynkach jednorodzinnych (czyli nie więcej niż dwurodzinnych) i zagrodowych możemy wszystkie przewody czyścić sami - jeśli coś zrobimy nie tak, to na własny rachunek. Możemy oczywiście wynająć specjalistę, czyli kominiarza i róbmy tak, gdy czujemy jakieś podejrzane zapachy lub niesprawność urządzeń mimo własnoręcznego czyszczenia.

Natomiast musimy wynająć kominiarza do przeprowadzenia drugiej ze wspomnianych wcześniej czynności, czyli przeglądu przewodów. Zgodnie z art. 62 Ustawy – Prawo Budowlane (Dz. U. z 2023 r., poz. 682), obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności

Opracowanie: . asp. Robert Ławiński
Zdjęcia: Archiwum KP PSPWłoszczowa

 

{"register":{"columns":[]}}