Historia
Na terenie miasta Wodzisław Śląski do 31 grudnia 1952 r. oprócz Ochotniczej Straży Pożarnej funkcjonującej przy Państwowych Zakładach Tytoniowych zlokalizowanych przy ul. Wałowej, istniała również Ochotnicza Straż Pożarna z siedzibą w budynku byłej hali targowej, częściowo zaadoptowanej podczas okupacji hitlerowskiej na pomieszczenia strażnicy. Obiekt znajdował się przy ulicy Targowej. Ochotnicza Straż Pożarna w Wodzisławiu Śl. mogła się w tym czasie poszczycić długoletnią działalnością, ponieważ została założona w 1887 roku. 1 stycznia 1953r., na bazie tejże Ochotniczej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl., powołane zostało Pogotowie Zawodowej Straży Pożarnej w liczbie 4 strażaków (2 kierowców, 2 telefonistów), którzy pełnili służbę w systemie 24 godzinny. Pogotowie podlegało Powiatowej Komendzie Straży Pożarnych w Rybniku, ponieważ miasto Wodzisław Śl. istniało w ramach powiatu rybnickiego. Zadaniem Pogotowia była ochrona przed pożarami i innymi zdarzeniami losowymi południowo – zachodniej części tego rozległego powiatu. Pierwszym kierownikiem pogotowia, a jednocześnie kierowcą, był ogn. poż. Jerzy Sznajder, który został służbowo skierowany do wodzisławskiego Pogotowia Zawodowej Straży Pożarnej z Komendy Zawodowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Od 1 stycznia 1954 r. stan osobowy Pogotowia został zwiększony do 8 osób.
Z upływem czasu następowało sukcesywne adaptowanie pomieszczeń na potrzeby Pogotowia Zawodowej Straży Pożarnej. W październiku 1954r. został utworzony powiat wodzisławski. Od tego czasu datuje się utworzenie Powiatowej Komendy Straży Pożarnych przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wodzisławiu Śl., gdzie mieściły się pomieszczenia biurowe, zajmowane przez 3 pracowników. Siedziba Pogotowia Zawodowej Straży Pożarnej w dalszym ciągu mieściła się przy ulicy Targowej, w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Pierwszym Komendantem Powiatowym Straży Pożarnych w Wodzisławiu Śl. został por. poż. Tadeusz Święcicki, który wcześniej pełnił funkcję z-cy Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych w Rybniku. Natomiast obowiązki Zastępcy Powiatowego Komendanta Straży Pożarnych, od 15 lutego 1955 r. pełnił st. ogn. poż. Jerzy Sznajder. Od dnia 1 kwietnia 1956 r. st. ogn. poż. Jerzy Sznajder został powołany na stanowisko Powiatowego Komendanta Straży Pożarnych w Wodzisławiu Śl..
Z racji, iż siedziba straży pożarnej mieściła się w starych, przedwojennych budynkach wymagających remontu, warunki lokalowe dla strażaków pełniących służbę stawały się coraz gorsze. Dlatego, już w drugiej połowie lat 60 XX w., komendant Jerzy Sznajder podjął działania związane z wybraniem lokalizacji oraz budową nowej strażnicy. W 1968 roku, ówczesny komendant opracował koncepcję nowej strażnicy, a w 1969 roku wskazano lokalizację dla nowej strażnicy przy ul. Pszowskiej w Wodzisławiu Śl. W roku 1970 Wojewódzka Komenda Straży Pożarnych w Katowicach, w planach gospodarczych i inwestycyjnych na lata 1970-75, ujęła budowę nowej strażnicy zawodowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl.
W 1970 roku władze powiatu wodzisławskiego podjęły decyzję o konieczności wybudowania nowego dworca PKS, którego lokalizację ustalono w miejscu istniejącego wówczas budynku zawodowej straży pożarnej. W I kwartale 1970 roku zostały wyburzone dotychczasowe zabudowania straży pożarnej zlokalizowane przy ul. Targowej w Wodzisławiu Śl.. Siedziba zawodowej straży pożarnej została tymczasowo przeniesiona do budynku OSP Jedłownik.
Z dniem 1 czerwca 1971r., Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wodzisławiu Śl. powołało kpt. poż. Leszka Falana na stanowisko Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych w Wodzisławiu Śląskim. Na nowo powołanym Komendancie spoczął cały ciężar związany z budową nowej siedziby strażnicy w Wodzisławiu Śl. przy ulicy Pszowskiej. Budowa strażnicy została rozpoczęta 15 listopada 1971 rok, a zakończona w II kwartale 1973 roku. Przekazanie do użytku nowej siedziby Zawodowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Wodzisławiu Śl. nastąpiło w sierpniu 1973 roku. Oficjalnie otwarcie długo oczekiwanego obiektu miało miejsce w dniu 29 sierpnia 1973 roku i odbyło się z udziałem Wojewody Katowickiego generała Jerzego Ziętka oraz Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Katowicach płk. poż. Stanisława Ponikiewskiego.
Nowa strażnica posiadała 6 boksów garażowych, pomieszczenia koszarowe wraz z zapleczem socjalnym, pomieszczenia biurowe, świetlicę, budynek warsztatowo-magazynowy, magazyn paliw, boisko sportowe oraz sypialnie.
Z dniem 1 czerwca 1975 roku, w związku z reformą administracyjną kraju, zostały zlikwidowane powiaty. W ich miejsce utworzono rejony. Jednostka Zawodowej Straży Pożarnej w Rydułtowach została odłączona od Komendy Straży Pożarnej w Rybniku i weszła w skład rejonu operacyjnego należącego do Komendy Rejonowej w Wodzisławiu Śl..
Od tego momentu, Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Wodzisławiu Śl. liczyła dwie Jednostki Gaśnicze, z siedzibą w macierzystej Komendzie w Wodzisławiu Śl. oraz w Rydułtowach. W latach 70/80 XX wieku następował sukcesywny rozwój bazy sprzętowej oraz zaplecza technicznego.
W roku 1986, z powodu choroby komendanta Leszka Falany, obowiązki Komendanta Rejonowego do 15.10.1988 roku pełnił st. chor. Jan Siodmok. W dniu 15 października 1988 Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w Katowicach płk. poż. Tadeusz Baniak mianował na stanowisko Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Wodzisławiu Śl. mjr. poż. Kazimierza Musialika.
W roku 1995 została podjęta decyzja o przekazaniu Komendzie Rejonowej PSP w Wodzisławiu Śl. obiektów zlokalizowanych w Syryni wybudowanych z przeznaczeniem na Stację Pogotowia Ekologicznego do zwalczania zagrożeń ekologicznych na rzece Odra i Olza. Obiekty te należały do Przedsiębiorstwa Konserwacji Urządzeń Wodno-Melioracyjnych w Tychach. Przekazanie nastąpiło protokolarnie po przeprowadzonej inwentaryzacji w sierpniu 1995 roku. Nowo utworzona Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Syryni rozpoczęła swoje funkcjonowanie we wrześniu 1995 roku. W początkowej fazie działała jako posterunek. Na stanie Jednostki znajdował się jeden samochód gaśniczy z dwuosobową obsadą (kierowca plus dowódca). W kolejnych latach JRG Syrynia została doposażona w dodatkowy specjalistyczny sprzęt pożarniczy. W roku 1997 Jednostka Ratowniczo Gaśnicza w Syryni, ze względu na swoje usytuowanie, stała się centrum dowodzenia i koordynacji działań przeciwpowodziowych podczas tzw. powodzi tysiąclecia obejmujących teren operacyjny Komendy Rejonowej PSP w Wodzisławiu Śl..
Z dniem 01 stycznia 1999 roku, po kolejnej reformie administracyjnej kraju, powstały 373 powiaty, w tym powiat wodzisławski obejmujący swym terenem 286,9 km² i liczący około 158 tys. mieszkańców. Komendy Rejonowe zostały przekształcone w Komendy Powiatowe i Miejskie. W tym czasie w skład Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śl. wchodziły trzy Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze (Wodzisław Śl., Rydułtowy i Syrynia).
W roku 2002 kierownictwo komendy wojewódzkiej PSP w Katowicach zleciło wydziałowi operacyjnemu wodzisławskiej komendy przeprowadzenie analizy pod kątem operacyjnym, zasadności funkcjonowania Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Syryni. W oparciu o powyższą analizę, w dniu 01 kwietnia 2003 roku została podjęta decyzja o likwidacji JRG Syrynia. Obsada zmian służbowych wraz ze sprzętem została rozdysponowana pomiędzy JRG Wodzisław Śl. i JRG Rydułtowy. Dotychczasowy obszar chroniony (rejon operacyjny) przez JRG Syrynia został podzielony pomiędzy JRG Wodzisław Śl., JRG Rydułtowy oraz JRG Racibórz. Zabudowania wraz z terenem zostały prawie w całości przekazane starostwu wodzisławskiemu. Komenda Powiatowa PSP w Wodzisławiu Śl. pozostawiła do swojej dyspozycji część zaplecza magazynowego na sprzęt przeciwpowodziowy.
W dniu 31 sierpnia, po ponad 20 latach służby w Wodzisławiu Śl., w stan spoczynku przeszedł st. bryg. Kazimierz Musialik, natomiast z dniem 01 września 2009 roku, Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach st. bryg. Marek Rączka powołał na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Wodzisławiu Śl. dotychczasowego zastępcę mł. kpt. Marka Misiurę, który pełni tę funkcję do chwili obecnej.
W roku 2015, pomiędzy czerwcem a listopadem, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Rydułtowach przeszła gruntowny remont, polegający na wykonaniu termomodernizacji całego obiektu łącznie z wymianą źródła ciepła, ponadto obiekt został podłączony do miejskiej instalacji grzewczej.
W roku 2019 rozpoczęły się prace remontowe na terenie Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śl. mające na celu wykonanie termomodernizacji obiektu Komendy wraz z zapleczem warsztatowo-garażowym, wymianę całej stolarki okiennej wraz z bramami, wykonaniem instalacji fotowoltaicznej oraz wymianę źródła ciepła, likwidację starej kotłowni na paliwo stałe i wykonanie nowej kotłowni gazowej. Tym samym, obiekt komendy wraz z zapleczem, stał się w pełni ekologiczny. Inwestycja została przeprowadzona w ramach projektu, którego celem była głęboka termomodernizacja obiektów użytkowanych przez Komendę Powiatową PSP w Wodzisławiu Śl. prowadząca do poprawy efektywności energetycznej. Całkowita wartość projektu wyniosła 1 459 886,00 PLN.
- Pierwsza publikacja:
- 08.12.2020 09:06 asp. Dawid Klich
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- asp. Dawid Klich
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Historia | 2.0 | 09.12.2020 11:41 asp. Dawid Klich |
Historia | 1.0 | 08.12.2020 09:06 asp. Dawid Klich |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP