V edycja powiatowych zawodów o tytuł "Najtwardszych Strażaków Powiatu Wodzisławskiego"

07.09.2024

Strażacy podczas konkurencji uderzają młotem w klocek na suwnicy

7 września na obiektach centrum sportu "Gosław Sport Center" w Wodzisławiu Śląskim odbyła się V edycja powiatowych zawodów o tytuł "Najtwardszych strażaków powiatu wodzisławskiego".

Organizatorem zawodów była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim oraz Starostwo Powiatowe. Celem zawodów jest propagowanie zdrowego, sportowego stylu życia, integracja środowiska strażackiego oraz przygotowanie strażaków do działań ratowniczo-gaśniczych.

Konkurencje podobnie jak w latach ubiegłych realizowane były przez drużyny 3-osobowe. Nowością tegorocznej edycji zawodów był udział członków młodzieżowych drużyn pożarniczych startujących w kategoriach 10-13 oraz 14-17 lat, według odrębnie przygotowanego dla ich kategorii regulaminu.

Pierwsza konkurencja polegała na podłączeniu dwóch linii wężowych W-75 do nasad pompy i rozwinięciu ich na dystansie 40 m oraz zwinięciu dwóch odcinków węży W-75 w pojedynczy krąg. Druga konkurencja polegała na wykonaniu 100 uderzeń młotem wewnątrz specjalnej konstrukcji i przeniesieniu zbiorników z wodą (15 kg) między tyczkami na dystansie 30m. Ostatnia konkurencja to ćwiczenie polegające na przebiciu młotem metalowego elementu poruszającego się po suwnicy oraz przeniesienie tyłem manekina o wadze 80 kg na dystansie 30 m. W przypadku młodzieżowych drużyn pożarniczych, poszczególne przeszkody na torze zostały zmodyfikowane oraz dostowsowane do kategorii wiekowej 10-13 oraz 14-17.

W tegorocznych zawodach udział wzięły 4 drużyny reprezentujące Państwową Straż Pożarną oraz 33 drużyny reprezentujące Ochotnicze Straże Pożarne powiatu wodzisławskiego, w tym 20 reprezentujacych poszczególne młodzieżowe drużyny pożarnicze.

W klasyfikacji drużyn Państwowej Straży Pożarnej najlepszą drużyną okazała się reprezentacja JRG Wodzisław Śląski w składzie: mł. asp. Józef Tomanek, kpt. Tomasz Kamczyk oraz st. kpt. Szymon Kwaśnica uzyskując czas 209 sek. Tuż za nimi uplasowała się drużyna z JRG Wodzisław Śląski zm. III w składzie: kpt. Szymon Kura, mł. kpt. Miłosz Płomiśnki oraz mł. asp. Paweł Mentel z czasem 222 sek. Trzecie miejsce zdobyła drużyna z JRG Rydułtowy zm. II w składzie: mł. asp. Marek Krawczyk, st. ogn. Wojciech Cyfka oraz  ogn. Piotr Nowak z czasem 234 sek.

W klasyfikacji drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych zwyciężyła reprezentacja OSP Lubomia w składzie: Józef Tomanek, Błażej Dakowiak oraz Rafał Antoniak z czasem 207 sek. Drugie miejsce zajęła drużyna OSP Radlin II w składzie: Marcin Kozielski, Karol Kowal oraz Dominik Mika z czasem 218 sek. Trzecie miejsce zajęła OSP Rogów w składzie: Adam Matuszek, Robert Janczyk oraz Tomasz Ciuraj z czasem 231 sek.

W klasyfikacji młodzieżowych drużyn pożarniczych w kategorii 10-13 lat zwyciężyła reprezentacja OSP Pszów w składzie: Paweł Jęczmionka, Stanisław Westerlich oraz Filip Fiszer z czasem 114 sek. Drugie miejsce zajęła drużyna OSP Zawada w składzie: Błażej Klich, Andrzej Klich oraz Michał Elsner z czasem 135 sek. Trzecie miejsce zajęła OSP Rogów w składzie: Miłosz Opic, Szymon Kubica oraz Kamil Lukoszek z czasem 143 sek.

W klasyfikacji młodzieżowych drużyn pożarniczych w kategorii 14-17 lat zwyciężyła reprezentacja OSP Syrynia w składzie: Michał Wysocki, Tobiasz Czmiel oraz Artur Świtała z czasem 133 sek. Drugie miejsce zajęła drużyna OSP Połomia w składzie: Natalia Ulman, Mateusz Brejza oraz Paweł Piecha z czasem 140 sek. Trzecie miejsce zajęła OSP Marklowice w składzie: Damian Skupień, Patyk Skupień oraz Michał Nowak z czasem 146 sek.

Zwycięskim drużynom w poszczególnych kategoriach nagrody wręczyli starosta wodzisławski pan Leszek Bizoń, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim st. bryg. Jacek Filas oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Wodzisławiu Śląskim dh Zbigniew Radecki.