Czujka ratuje życie
10.12.2024
W dniu 9 grudnia właściwa postawa domowników mieszkania przy ulicy Tęczowej w Brzegu Dolnym uchroniła ich przed tragedią. Dzięki zamontowanej w mieszkaniu czujce tlenku węgla, ewakuowali się na czas, ratując swoje życie. Czujka czadu zaalarmowała mieszkańców o podwyższonym stężeniu tego śmiertelnie trującego gazu.
Domownicy opuścili mieszkanie i wezwali strażaków. Przeprowadzone pomiary przez strażaków potwierdziły obecność tlenku węgla w pomieszczeniu, gdzie znajdował się gazowy podgrzewacz wody.
Gdyby nie szybka i prawidłowa reakcja mieszkańców mogłoby dojść do tragedii.
To kolejna sytuacja, która udowadnia, że czujka tlenku węgla ratuje życie przed tak podstępnym zagrożeniem, które nie ma zapachu i którego nie widać.
Ważne jest, aby wyposażyć mieszkania w to urządzenie, ponieważ jest to mała inwestycja w duże bezpieczeństwo.
22 listopada 2024 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 1716 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Nowelizacja prowadza zmiany w dwóch obszarach funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej budynków, a poprzez to podniesienie występującego w nich poziomu bezpieczeństwa pożarowego do poziomu porównywalnego w krajach europejskich.
W przypadku lokali mieszkalnych i ich pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego oraz użytkowanych jako takie lokale lub pomieszczenia w dniu wejścia w życie rozporządzenia, wymagane będzie instalowanie autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla od 1 stycznia 2030 r.
W pozostałych przypadkach (nowo wznoszone budynki mieszkalne oraz pomieszczenia mieszkalne lub jednostki mieszkalne przeznaczone do świadczenia usług hotelarskich) obowiązki dotyczące instalowania autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla należy spełnić po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
Strażacy jednak radzą, aby nie czekać do stycznia 2030 roku i zadbać o swoje bezpieczeństwo już dziś.
Tekst: st. kpt. Daniel Lisiecki