O KROK OD TRAGEDII
02.02.2021
Ósmego lutego 2021 krótko przed godziną dwudziestą pierwszą strażacy z Jastrowia, Sypniewa i jednostki ratowniczo-gaśniczej w Złotowie interweniowali w jednym z mieszkań w Jastrowiu. W związku z otrzymaniem zgłoszenia występowania tlenku węgla i objawami zatrucia dziecka, wobec którego działania medyczne wdrażał obecny już na miejscu zespół ratownictwa medycznego. W chwili dojazdu służb ratowniczych w dwóch piecach kaflowych w lokalu mieszkalnym przebiegał proces spalania a dokonane pomiary przyrządami wykazały znaczną zawartość tlenku węgla. Strażacy przystąpili do natychmiastowego wietrzenia pomieszczeń, wygaszenia ognia w piecach oraz dokonali kontroli i doraźnego czyszczenia przewodów kominowych w celu należytego odprowadzenia produktów spalania. W trakcie tych działań u kolejnej osoby – dziewczynki wystąpiły pełne objawy zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy udzielili pierwszej pomocy, wezwano drugi zespół ratownictwa medycznego. Obie dziewczynki przewieziono do szpitala w celu dalszej diagnostyki i leczenia. Pozostała czwórka mieszkańców znalazła schronienie u najbliższej rodziny. Lokal zabezpieczono z zalecaniami nieużytkowania do momentu dokonania stosowanych napraw i dopuszczenia do użytkowania przez służby kominiarskie.
Nadmieniamy, że po raz kolejny strażacy natrafili w lokalu na karygodny błąd jaki jest często popełniany przez mieszkańców, a mianowicie zamurowane, zaklejone tapetą, pianką poliuretanową kratki wentylacyjne. Skutkuje to brakiem odpowiedniej wentylacji, co w nastepstwie jest główną przyczyną wielu tragedii.
Szanowni mieszkańcy powiatu złotowskiego ponownie „APELUJEMY”!!!
O zachowanie należytej staranności w zakresie eksploatacji systemów grzewczych w tym utrzymania we właściwym stanie technicznym przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Należy również pamiętać o okresowych obowiązkach spoczywających na właścicielach, lokatorach, najemcach w zakresie okresowego czyszczenia tych przewodów przez uprawnione do tego służby kominiarskie. Dbajmy o własne zdrowie i życie umieszczając w naszych lokalach mieszkalnych zarówno czujki dymu, tlenku węgla i gazu. W razie zagrożenia, wystąpienia objawów wskazujących na możliwość zatrucia tlenkiem węgla i w chwili uruchomienia się czujki nie zwlekajmy, wzywajmy służby ratownicze, opuśćmy jak najszybciej swoje mieszkanie, powiadamiajmy sąsiadów o niebezpieczeństwie, a wspólnie unikniemy tragedii.
Opracowanie: st. asp. Kazimierz Wiebskowski