PAD – NA STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA POWIATU
26.09.2024
SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE DZIAŁALNOŚĆ PUNKTU ALARMOWO DYSPOZYCYJNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH.
26 września br. w Komendzie Powiatowej PSP odbyło się spotkanie podsumowujące działalność Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego Lasów Państwowych, obejmującego nadzorem obszary leśne nadleśnictw – Jastrowie, Lipka, Okonek, Złotów. Uczestnikami byli nadleśniczowie oraz pracownicy poszczególnych nadleśnictw oraz kadra kierownicza złotowskiej komendy.
Współdziałanie służb dyżurnych Lasów Państwowych oraz stanowiska kierowania komendanta powiatowego a tym samym możliwości punktu alarmowo dyspozycyjnego, przynoszą wymierne korzyści zarówno w zakresie zabezpieczenia obszarów leśnych w tym wykrywania i lokalizacji pożarów ale również podczas innych działań i akcji, które odnotowywane są na terenie powiatu złotowskiego a ich szybkie zobrazowanie i umiejscowienie poprzez prowadzony system monitoringu pozwalają na dodatkową koordynację w zakresie dysponowania wymaganych sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej.
Geneza utworzenia Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego Lasów Państwowych w KP PSP Złotów.
W 2015 roku w na podstawie porozumienia pomiędzy Komendą Powiatową PSP w Złotowie a czterema nadleśnictwami w obiektach Komendy Powiatowej PSP w Złotowie utworzono Zintegrowany Punkt Alarmowo Dyspozycyjny Lasów Państwowych.
Idea utworzenia PAD ALP opierała się na potrzebie centralizacji punktów wykrywania pożarów w lasach i skrócenia obiegu informacji na linii Lasy Państwowe- Straż Pożarna. W obecnej formie monitoring obszarów leśnych realizowany jest za pomocą obrazu przekazywanego z sześciu kamer, które rozmieszczone są w kluczowych punktach i zapewniają swoim zasięgiem praktycznie stu procentowe pokrycie terenu powiatu.
Niewątpliwą zaletą zlokalizowania PAD w bezpośrednim sąsiedztwie Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Złotowie jest możliwość błyskawicznego przekazywania informacji o powstałym i wykrytym pożarze na terenach zalesionych, ale nie tylko. Widok przekazywany w czasie rzeczywistym pozwala śledzić rozwój sytuacji na miejscu pożaru co już niejednokrotnie udało się wykorzystać jako formę wsparcia procesu dysponowania sił i środków do zdarzeń.
Również dzięki obrazowi z kamer monitoringu niejednokrotnie udało się wykryć lub skutecznie obserwować pożary na terenach zurbanizowanych lub polach czy też zdarzenia na drogach i szlakach kolejowych w obrębie powiatu.
Pracownicy Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego utrzymują stałą łączność z pracownikami poszczególnych nadleśnictw a także Leśną Bazą Lotniczą, skąd dysponowane są samoloty do realizacji działań patrolowych i gaśniczych.
W Polsce powstaje średnio kilka tysięcy pożarów rocznie. 99% z nich spowodowanych jest działalnością człowieka, a aż 40% to podpalenia. Tylko dzięki rozbudowanemu systemowi ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych oraz wzorowej współpracy ze Strażą Pożarną, liczba pożarów nie przekłada się na wielkość spalonej powierzchni.
Opracowanie: Zespół Prasowy KP PSP Złotów
Zdjęcia: Zespół Prasowy KP PSP Złotów