Wypalanie traw
Wypalanie traw
W związku z licznymi interwencjami, powstawaniu wielu pożarów na łąkach, pastwiskach, terenach nie użytkowanych, zwracamy się z apelem do mieszkańców powiatu złotowskiego o zaniechanie wypalania suchych traw i pozostałości roślinnych.
Powstawanie tych pożarów powoduje konieczność interwencji dużej ilości sił i środków straży pożarnej jak i również powoduje bezpowrotne niszczenie środowiska. Sprzyjająca aura pogodowa w okresie wiosennym powoduje, iż w bardzo krótkim czasie wysycha wierzchnia warstwa gleby.
Lekkomyślność oraz brak wyobraźni obywateli o możliwych skutkach związanych z wypalaniem pozostałości roślinnych powoduje, iż jednostki straży pożarnej nagminnie wyjeżdżają do pożarów. Każdy z tych pożarów powoduje nieoszacowane zniszczenia w środowisku naturalnym, życia biologicznego na obszarach wypalonych i straty materialne. Sytuacji w tym zakresie nie zmienią zakazy administracyjne, jedynie świadomość ludzi o bezsensowności wypalania może doprowadzić do zmniejszenia tego zjawiska.
Nie wypalaj trawy
- wypalanie na pewno stwarza zagrożenie pożarowe dla budynków, lasów,
- wypalanie na pewno nie użyźni gleby,
- warstwa próchnicza po spaleniu trawy zostaje odkryta i szybko wypłukana przez deszcz,
- wypalanie rowów, skarp stwarza zagrożenie dla potencjalnych użytkowników dróg publicznych,
- wypalanie powoduje degradację środowiska naturalnego (niszczy życie biologiczne na głębokości do 10 cm),
- wyjątkowo, rozpalanie ognisk oraz wypalanie pozostałości roślinnych na polach poprzedzone musi być zgodą właściciela, gospodarza terenu (wójt, burmistrz) z zastrzeżeniem zachowania - odległości 100 metrów od lasów, budynków, stert i stogów oraz przy zapewnieniu stałego nadzoru miejsca wypalania.