Praktyczne ćwiczenia sprawdzenia warunków ewakuacji - wrzesień - październik 2021r.
W miesiącu wrześniu i październiku 2021 roku, strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Zwoleniu oraz druhowie z OSP uczestniczyli w ćwiczeniach ewakuacyjnych w placówkach oświatowych na terenie powiatu zwoleńskiego. Ewakuacje były też okazją do przeprowadzenia akcji edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży w zakresie zagrożeń tlenkiem węgla. Ćwiczenia organizowane są w związku z obowiązkiem wynikającym z §17 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719), zobowiązującego właściciela, zarządcę budynku przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami do zorganizowania co najmniej raz na 2 lata ćwiczeń z praktycznego sprawdzenia warunków ewakuacji. Natomiast dla szkół, przedszkoli, internatów itp. budynków, ćwiczenia takie powinny się odbyć co najmniej raz w roku do końca listopada, w przypadku gdy następuje wymiana grupy co najmniej 50 osób.
Przypomina się, że w czasie prowadzenia ewakuacji zabronione jest:
- dokonywanie jakichkolwiek czynności mogących wywołać panikę,
- przechodzenie w kierunku przeciwnym do kierunku ewakuacji,
- zatrzymywanie się lub tamowanie ruchu w inny sposób.
Osoby ewakuowane muszą podporządkować się poleceniom kierującego akcją ratowniczą to jest osobom prowadzącym ewakuację: strażakom, pracownikom służby zabezpieczenia obiektu, dyrekcji.
Ponadto przypominamy, że zgodnie z §6 w/w rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, (…) zapewniają i wdrażają instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, zawierającą m.in. zagadnienia dotyczące ewakuacji tj.: warunki i organizację ewakuacji ludzi oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania; plany obiektów, obejmujące także ich usytuowanie oraz terenu przyległego, z uwzględnieniem graficznych danych dotyczących w szczególności m.in. warunków ewakuacji, ze wskazaniem kierunków i wyjść ewakuacyjnych.