W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świadczenie ratownicze

ŚWIADCZENIE RATOWNICZE DLA STRAŻAKÓW OSP

Dotyczy wniosków składanych od dnia 8 września 2023r.

PRAWO NA MOCY ART. 16 USTAWY Z DNIA 17 GRUDNIA 2021 ROKU O OCHOTNICZYCH STRAŻACH POŻARNYCH (DZ. U. Z 2023 R. POZ. 194) PRZYSŁUGUJE STRAŻAKOWI RATOWNIKOWI OSP, KTÓRY:

  1. mężczyzna: osiągnął 65. rok życia i czynnie uczestniczył w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (przynajmniej 1 raz w każdym roku) przez co najmniej 25 lat
  2. kobieta: osiągnęła 60. rok życia i czynnie uczestniczyła w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (przynajmniej 1 raz w każdym roku) przez co najmniej 20 lat

Uwaga: nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP

OSOBA UBIEGAJĄCA SIĘ O ŚWIADCZENIE RATOWNICZE SKŁADA DO KOMENDANTA POWIATOWEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W ZWOLENIU NASTĘPUJĄCE DOKUMENTY:

  1. WNIOSEK o przyznanie świadczenia ratowniczego, który jest Załącznikiem do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 lutego 2022 r. w sprawie wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego (Dz. U. z 2022 r. poz. 316);  Dokumenty potwierdzające bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, tj.:
  • do 31 grudnia 2011 r. – pisemne oświadczenie 3 świadków,
  • od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r. – dokumentacja prowadzona przez PSP lub pisemne oświadczenie 3 świadków,
  • od 1 stycznia 2022 r. – dokumentacja prowadzona przez PSP (należy przed złożeniem wniosku do KP PSP w Zwoleniu uzyskać zaświadczenie z jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej potwierdzające bezpośredni udział w działaniach ratowniczych jako członek OSP).

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu do dnia 31 grudnia 2015 r. nie prowadziła ewidencji udziału strażaków OSP w działaniach ratowniczych.

Oświadczenia 3 świadków potwierdzające czynne uczestnictwo wnioskodawcy w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych muszą spełniać poniższe wymagania:

  • oświadczenia świadków mają formę pisemną;
  • właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) w terminie 30 dni od otrzymania oświadczenia, sporządza pisemną opinię dotyczącą jego wiarygodności;
  • oświadczenia świadków wraz ze sporządzoną pisemną opinią właściwego wójta (burmistrza, prezydent miasta) składane są wraz z wnioskiem o przyznanie świadczenia ratowniczego;
  • jednym ze świadków musi być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Pełnienie funkcji publicznej lub zatrudnienie w urzędzie obsługującym organ Administracji samorządowej, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie jest wymagane dla całego okresu, który ma potwierdzić;

Świadkiem nie może być:

  1. małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy,
  2. osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli,
  3. osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej,
  4. osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;

Każdy świadek jest obowiązany do zawarcia w oświadczeniu klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu na wniosek strażaka ratownika OSP lub jego przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika albo opiekuna prawnego przyznaje, w formie decyzji, świadczenie ratownicze i ustala jego wysokość po:

  1. sprawdzeniu kompletności wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego;
  2. spełnieniu przez wnioskodawcę wymagań dotyczących osiągniętego wieku i potwierdzonego udziału w działaniach ratowniczych;
  3. osiągnięciu przez wnioskodawcę wieku uprawniającego do przyznania świadczenia ratowniczego.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu niekompletny wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego organ przyznający pozostawia bez rozpoznania, o czym informuje osobę składającą wniosek.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu postępowanie o przyznanie świadczenia ratowniczego kończy nie później niż w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tego świadczenia wydając decyzję, którą doręcza wnioskodawcy.

Materiały

Wzór - wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego
Wzór​_Wniosek​_o​_przyznanie​_świadczenia​_ratowniczego.pdf 0.70MB
Wzór 3x oświadczenie świadka
Wzór​_3x​_oświadczenie​_świadka.pdf 0.57MB
{"register":{"columns":[]}}