Obsługa paszportowa prowadzona w pełnym zakresie
22.03.2022
„Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że termin wejścia w życie ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych, której wynikiem jest zmiana oraz wdrożenie we wszystkich organach paszportowych w kraju i za granicą (ambasady, konsulaty) nowego systemu informatycznego obsługującego te sprawy uległ przesunięciu. Data wejścia w życie ustawy zostanie określona w odrębnym komunikacie ministra właściwego do spraw cyfryzacji oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych. O terminie wejścia w życie ustawy o dokumentach paszportowych zostaniecie Państwo poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem w odrębnym komunikacie.”
- Przedmiotowa ustawa w art. 89 znowelizowała także art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne (Dz.U. z 2021 r. poz. 823 oraz z 2022 r. poz. 350), dalej jako: „u.p.k.”. Należy podkreślić, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 u.p.k. konsul wykonuje funkcje konsularne osobiście, natomiast na podstawie art. 16 ust. 2 konsul może na piśmie upoważnić podległych mu urzędników konsularnych do wykonywania funkcji konsularnych w jego imieniu. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 16 ust. 3 u.p.k. w uzasadnionych przypadkach, za zgodą ministra właściwego do spraw zagranicznych, konsul może na piśmie upoważnić na czas określony do wykonywania określonych czynności:
1) członków personelu dyplomatyczno‑konsularnego albo personelu pomocniczego w rozumieniu ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej;
2) osoby zatrudnione w placówce zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej na podstawie umowy o pracę zawartej zgodnie z prawem państwa przyjmującego oraz na podstawie powołania w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 oraz z 2021 r. poz. 1162), w tym osoby zatrudnione na czas wykonywania funkcji w placówce przez członka rodziny.
Celem wprowadzenia tej zmiany, w obliczu systematycznie rosnącej liczby wykonywanych czynności konsularnych, jest umożliwienie konsulowi delegowania pewnych czynności, w szczególności o charakterze materialno-technicznym na pracowników, którzy posiadają duże doświadczenie i mogą wspierać konsula w ich wykonywaniu. Jednocześnie należy przypomnieć, iż w obowiązującym przepisie zachowany został wymóg uzyskania zgody ministra spraw zagranicznych na udzielenie przez konsula takiej delegacji, co ma zapewnić właściwy nadzór nad powierzanymi pracownikom czynnościami, podobnie jak czasowe ograniczenie przedmiotowej delegacji, które umożliwia regularną weryfikację sposobu załatwiania danego rodzaju spraw przez upoważnionych pracowników.
- Na gruncie niniejszej ustawy wprowadzono także normy szczególne dotyczące wykonywania niektórych zawodów medycznych. Stosownie do art. 61 ust. 1 powoływanej wyżej ustawy od dnia 24 lutego 2022 r., przez okres 18 miesięcy, niezależnie od trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, obywatelowi Ukrainy, który uzyskał kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, można udzielić zgody na wykonywanie zawodu lekarza albo zgody na wykonywanie zawodu lekarza dentysty oraz przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza albo warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 7 ust. 2a pkt 3–5 i 7 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2021 r. poz. 790, 1559 i 2232 oraz z 2022 r. poz. 583). Natomiast zgodnie z art. 64 ust. 1 od dnia 24 lutego 2022 r., przez okres 18 miesięcy, niezależnie od trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, obywatelowi Ukrainy, który uzyskał kwalifikacje pielęgniarki lub położnej poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, można udzielić zgody na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej oraz przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 35a ust. 1 pkt 3–5 i 7 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 551).