Prezentacja wyników pracy Polsko-Kuwejckiej Misji Archeologicznej
02.11.2022
W środę 2 listopada 2022 r. w Ambasadzie RP w Kuwejcie zorganzowano prezentację wyników prac wspólnej Polsko-Kuwejckiej Misji Archeologicznej.
Po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, Kuwejcko-Polska Misja Archeologiczna (KPAM) wznowiła prace na pustyni Al-Subiyah w północnym Kuwejcie. Zespół prowadzi wykopaliska na prehistorycznym stanowisku Bahra 1, które pochodzi z okresu Ubaid w połowie VI tysiąclecia p.n.e.
Stronę polską reprezentowali pracownicy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Piotra Bielińskiego.
Bahra 1, odkryta przez dr. Sultana Al-Duweish, dyrektora archeologii Muzeum Narodowego w Kuwejcie i współdyrektora KPAM przyniosła już wiele odkryć niespotykanych w tym okresie. Wśród nich jest fragment miedzianej szpilki - niezwykle rzadkie znalezisko nawet w południowej Mezopotamii, a wyjątkowe na Półwyspie Arabskim.
Prezentację odkryć poprowadził prof. Piotr Bieliński wraz z dr. Sultanem Al-Duweish. Podczas wykładu przedstawiono charakter prowadzonych prac, zdjęcia znalozionych ozdób, ceramiki oraz pozostałych elementów.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele mediów oraz korpusu dyplomatycznego.