W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta na polskim stanowisku archeologicznym na wyspie Failaka

25.03.2023

Wizyta na Failace

25 marca Ambasador RP w Kuwejcie Paweł Lechowicz wraz z pracownikami ambasady odwiedzili Kuwejcko-Polską Misję Archeologiczną (KPAM) prowadzącą wykopaliska na kuwejckiej wyspie Failaka. 
Misja kierowana jest przez prof. Piotra Bielińskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW we współpracy z National Council for Culture, Arts and Literature (NCCAL). Projekt na stanowisku Kharaib el-Desht na wyspie Failaka rozpoczął się w 2013 r.  i prowadzony jest przez dr Agnieszkę Pieńkowską (CAŚ UW).

Polska misja archeologiczna bada późno islamskie stanowisko, stanowiące pozostałości wioski rybackiej w skład której wchodzą budynki mieszkalne, instalacje rybackie (ponad 100 pieców używanych do obróbki ryb). Odnaleziono także bogaty zbiór szklanych bransoletek. 

W 2019 r. dokonano wyjątkowego odkrycia – pozostałości monumentalnej budowli, położonej na północny-wschód od domów rybackich. Kolejne sezony potwierdziły, że jest to meczet na planie kwadratu o bokach długości około 20 metrów. Budynek składa się z dużego dziedzińca (prawie 200 m2) prowadzącego do głównego pomieszczenia o wymiarach 17 na 7 metrów. W pomieszczeniu odkryto pozostałości czterech dużych filarów wspierających zadaszenie. 

Bieżący sezon kończy się 5 kwietnia. Czekamy na wyniki kolejnych badań polskich archeologów!

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}