Zasady przewożenia lekarstw
Kuwejt
Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce zawierają substancje, które są niedozwolone w Kuwejcie. Może to dotyczyć zarówno leków wydawanych na receptę, jak i dostępnych bez niej, a nawet leków homeopatycznych. Ambasada RP w Kuwejcie nie posiada ujednoliconej listy leków, których nie wolno wwozić do Kuwejtu. Kuwejckie służby na lotniskach podejmują każdorazowo decyzję o tym, czy dane leki mogą być przewiezione na teren kraju. Leki, które budzą wątpliwości, są odbierane właścicielowi i sprawdzane w laboratorium. Czas oczekiwania na ich zwrot nie jest określony i może potrwać nawet kilka tygodni. Aby uniknąć problemów (konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej), należy wziąć ze sobą przetłumaczone na język arabski zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz konkretne lekarstwa. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Kuwejcie.
Informacji na temat wwozu leków udziela Ambasada Kuwejtu w Warszawie. Można ją poprosić o przesłanie informacji dotyczącej konkretnych leków.
Komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego nt. niniejszej kwestii - https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej
Bahrajn
Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce zawierają substancje, które są niedozwolone w Bahrajnie. Może to dotyczyć zarówno leków wydawanych na receptę, jak i dostępnych bez niej, a nawet leków homeopatycznych. Ambasada RP w Kuwejcie nie posiada ujednoliconej listy leków, których nie wolno wwozić do Bahrajnu. Bahrańskie służby na lotniskach podejmują każdorazowo decyzję o tym, czy dane leki mogą być przewiezione na teren kraju. Leki, które budzą wątpliwości, są odbierane właścicielowi i sprawdzane w laboratorium. Czas oczekiwania na ich zwrot nie jest określony i może potrwać nawet kilka tygodni. Aby uniknąć problemów (konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej), należy wziąć ze sobą przetłumaczone na język arabski zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz konkretne lekarstwa. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Bahrajnie.
Informacji na temat wwozu leków udziela Ambasada Bahrajnu w Berlinie (akredytowana również na Polskę). Można ją poprosić o przesłanie informacji dotyczącej konkretnych leków.
Komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego nt. niniejszej kwestii - https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej