W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10 lat pracy „Stałego Zespołu ds. ochrony przeciwpożarowej lasów woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego”

04.03.2024

10 lat pracy „Stałego Zespołu ds. ochrony przeciwpożarowej lasów woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego”

W dniach 28 luty – 1 marca br. w Ośrodku Wypoczynkowym „Leśnik” w Łagowie, odbyła się Wiosenna Narada Przeciwpożarowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Szczecinie. To coroczne wydarzenie jest okazją do podsumowania minionego roku w zakresie działań zabezpieczających obszary leśne zarówno przez Służby Leśne jak i Państwową Straż Pożarną.

Podczas trzech dni obrad, podjęto wiele tematów odnoszących się do bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Lasach Państwowych. Dokonano szczegółowych analiz stanu ochrony ppoż. w 2023 roku oraz omówiono wytyczne kierunkowe na rok 2024 w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Regionalnych Dyrekcji LP w Szczecinie i Zielonej Górze.

Przedstawiono kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania oraz ograniczania skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów – „PPOŻ2”. Uczestnicy mogli poznać realizację projektu w postaci m.in. zaawansowanych rozwiązań automatycznej detekcji pożarów w Nadleśnictwach  Świebodzin, Cybinka, Skwierzyna i Bogdaniec. Omówiono również zagrożenia związane z powstającymi na terenie RDLP Zielona Góra i Szczecin farm najwyższych w Europie turbin wiatrowych o wysokości 250 metrów. Instytut Badawczy leśnictwa w Sękocinie Starym przedstawił problematykę funkcjonowania sieci meteorologicznych punktów pomiarowych oraz ewidencji pożarów w „Krajowym Systemie Informacji o Pożarach Lasów”.

Obecny na spotkaniu p.o. Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Rafał Naks zaprezentował ubiegłoroczną współpracę między Lubuską Strażą Pożarną a RDLP w Zielonej Górze i Szczecinie, która stanowiła wstęp do najbardziej uroczystego bloku tematycznego narady : 10-lecia pracy „Stałego Zespołu ds. ochrony przeciwpożarowej lasów woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego”.

„Stały Zespół” powstał na mocy porozumienia z 28 października 2013 roku, które podpisali wówczas: Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze Leszek Banach, Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Hubert Harasimowicz, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Witold Koss oraz Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Henryk Cegiełka.

Powstały zespół, w skład którego wchodzili przedstawiciele lubuskiej i zachodniopomorskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i Zielonej Górze, miał za zadanie opracowanie i realizację zadań w zakresie:

  • wskazywania obszarów problemowych dotyczących zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów,
  • przygotowywania wspólnych wytycznych, procedur, zasad mających wpływ na poprawę ochrony przeciwpożarowej,
  • realizację wspólnych projektów inwestycyjnych mających na celu poprawę ochrony lasów.

Dekada pracy, jedynego w takim charakterze zespołu w kraju, wniosła wiele pozytywnych zmian w zakresie bezpieczeństwa na obszarach leśnych Polski.
Podczas 27 spotkań udało się m.in.:

  • ustalić rozwiązania w zakresie ochrony ppoż. lasów, które zostały zaimplementowane do obecnie obowiązującej Instrukcji Ochrony Przeciwpożarowej Lasu,
  • opracować i wdrożyć rozwiązania w zakresie strategicznych punktów czerpania wody dla szczególnie zagrożonych kompleksów leśnych,
  • opracować i wdrożyć w jednostkach LP i PSP informatyczny system wymiany informacji LasMap/ Xavery,
  • aktywnie uczestniczyć w pracach nad nowelizacją rozporządzenia Ministra  Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów,
  • opracować i wdrożyć programy szkoleń dla załóg samochodów patrolowo-gaśniczych, współpracy z załogami samolotów gaśniczych oraz dyspozytorów Punktów Alarmowych Lasów Państwowych i Stanowisk Kierowania Państwowej Straży Pożarnej,
  • przeprowadzić testy i wdrożyć lekką odzież ochronną dla patroli terenowej Służby Leśnej ds. ochrony przeciwpożarowej lasów,
  • przeprowadzić wiele kampanii profilaktyczno–edukacyjnych w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Na naradzie, oprócz p.o. Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Rafała Naksa obecni byli również przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim: Naczelnik Wydziału Planowania Operacyjnego mł. bryg. Piotr Wiliński, p.o. Naczelnika Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom kpt. Michał Mołodczak oraz Rzecznik Prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, który w podsumował 10-letnią pracę „Stałego Zespołu”.

Zdjęcia (24)

{"register":{"columns":[]}}