W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne ferie zimowe 2023

28.01.2023

1

30 stycznia br. uczniowie z województwa lubuskiego rozpoczynają ferie zimowe. Lubuski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pozarnej st. bryg. Patryk Maruszak wraz z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem i przedstawicielami lubuskich służb apelował do rodziców, opiekunów i najmłodszych o zachowanie zasad bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych.

Informacja na temat przygotowania PSP do okresu ferii zimowych 2023

  1. W trybie ciągłym na terenie woj. lubuskiego w stanie gotowości do natychmiastowego wyjazdy jest około 165 strażaków. Ta ilość może być w każdej chwili zwiększona do ponad 200 poprzez zadysponowanie dyżuru domowego. Ponadto do dyspozycji są 152 jednostki OSP w KSRG = 3300 strażaków ratowników OSP
  2. Państwowa Straż Pożarna dysponujemy wszelkiego rodzaju sprzętem przy pomocy którego może nieść pomoc potrzebującym w zakresie pożarów, ratownictwa drogowego, wodno-nurkowego, wysokościowego, chemiczno-ekologicznego i medycznego jak i logistycznego. Dodatkowe wsparcie to grupy drenowe z KW i KP PSP Słubice. Rozmieszczenie jednostek KSRG pozwala w krótkim czasie dotrzeć z pomocą do potrzebujących na obszarach miast, wsi i szlaków komunikacyjnych.
  3. Lubuscy strażacy kontrolowali i kontrolują miejsca zorganizowanej opieki pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego dzieci i młodzieży.
  4. Na wniosek organizatora PSP udostępnia 3 sale edukacyjne ”Ognik” zlokalizowane w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i Nowej Soli. Można również odwiedzić strażnice PSP po uprzednim umówieniu wizyty w siedzibie Komendy PSP
  5. W tym roku, jeśli pozowali na to pogoda, strażacy mogą pomóc w zorganizowaniu sztucznych lodowisk i ślizgawek – szczegóły na stronie internetowej KW PSP.

Tezy dla dorosłych i dzieci:

  1. Planując podróż samochodem zaplanuj odpoczynek. Zabierz ze sobą koc i termos z ciepłą herbatą. Dbaj o zapas paliwa w samochodzie i uzupełniaj jego stan na wypadek gdybyś miał stanąć w korku.
  2. Bądźcie zawsze widoczni na drodze.
  3. Pamiętaj o KORYTARZU ŻYCIA
  4. Wybieraj miejsca bezpiecznej zabawy dla dzieci.
  5. Nie pozostawiaj dzieci bez opieki. Zabezpiecz instalacje elektryczna i dopływ gazu do mieszkania tak aby dzieci nie mogły same uruchomić np. kuchenki gazowej.
  6. Zadbaj o bezpieczeństwo pożarowe w domu  – zabezpiecz i dozoruj piece, kotłownie, biokominki.
  7. Stosuj czujniki gazu, dymu i tlenku węgla.
  8. Nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach, jeziorach – nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować lub możecie wpaść do wody.
  9. Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior i rzek – to może grozić wypadkiem.
  10. Zwisające z dachów i drzew sople mogą być zagrożeniem, lepiej nie podchodzić zbyt blisko, nie próbuj ich strącać.
  11. Idąc w pobliżu drogi zachowujcie szczególną ostrożność, gdyż w zimie droga hamowania pojazdów jest znacznie dłuższa, a kierowcy mają gorszą widoczność.
  12. Dzieci zawsze powinny informować rodziców lub opiekunów o tym gdzie i z kim będziesz przebywać.
  13. Bądź zawsze zorientowany w terenie, na drodze tak abyś mógł szybko określić swoje miejsce pobytu gdybyś musiał wezwać służby ratownicze.

Polecane serwisy

Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne. Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron i serwisów internetowych:

 

 

{"register":{"columns":[]}}