W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” 2024

23.10.2024

Czujka na straży 2024 - rozpoczęcie kampanii

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to kampania, która od wielu lat ma na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń pożarowych w okresie grzewczym oraz promowanie montażu czujników tlenku węgla, dymu oraz gazu.

Dziś w Klubie "Senior+" w Lubiszynie, rozpoczęła się tegoroczna edycja kampanii w naszym województwie, którą zainaugurował podczas konferencji prasowej wojewoda lubuski Marek Cebula , lubuski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Drozda, dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Sławomir Pawlak oraz wójt Gminy Lubiszyn Artur Terlecki.

W ramach akcji, wojewoda lubuski Marek Cebula, przekazał 88 czujek dymu mieszkańcom gminy Lubiszyn, zachęcając tym samym innych mieszkańców naszego województwa do wyposażenia domów i mieszkań w takie urządzenie.

Obecny na spotkaniu nadbryg. Janusz Drozda, tłumaczył zgormadzonym seniorom, jak działa czujka dymu, w jaki sposób jest obsługiwana, gdzie należy ją zamontować oraz na co należy zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Lubuski komendant wojewódzki PSP przedstawił również statystyki związane z niebezpieczeństwem jakie niosą pożary domów i mieszkań.

Co roku w Polsce, w ponad 30 tysiącach pożarów budynków ginie 380 osób. Do części tych tragedii nie doszłoby, gdyby w pomieszczeniach objętych zadymieniem znajdowała się czujka dymu.

Detektor dymu powinien się znaleźć się wszędzie tam, gdzie może dojść do pożaru np. w kotłowni, w pokoju z dużą ilością sprzętu elektronicznego, w pobliżu domowej rozdzielnicy elektrycznej czy kuchni.

Dym wraz z ciepłym powietrzem oraz innymi produktami spalania dąży najkrótszą drogą do sufitu, rozprzestrzenia się poziomo po jego powierzchni i następnie zaczyna wypełniać resztę pomieszczenia. Dlatego najlepszym miejscem montażu czujki jest środek sufitu.

Osoby, które ogrzewają swoje domy przy pomocy kotłów na paliwo stałe (węgiel, miał, pellet, olej napędowy) lub gaz powinny doposażyć się jeszcze w czujnik tlenku węgla, umieszczany zwykle na wysokości 150-200 cm od podłogi.

Tlenek węgla może występować niezależnie od pożaru. Jest to gaz bezwonny, niewidoczny i niezwykle niebezpieczny. Jedynym sposobem na jego wykrycie jest stosowanie czujki tlenku węgla („czadu”) oraz regularne kontrole ciągów kominowych i wentylacyjnych.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}