II polsko – niemieckie forum komendantów straży pożarnych
13.10.2022
W dniach 11-12 października 2022 r. w Zielonej Górze po raz drugi odbyło się polsko-niemieckie spotkanie w ramach Forum Komendantów współpracy transgranicznej. I Forum odbyło się w 2018 r. w Landowej Szkole Ochrony przeciwpożarowej i przed Katastrofami w Eisenhüttenstadt. Głównym tematem rozmów było wówczas opracowanie „Instrukcji Metodycznej udzielania pomocy przez jednostki straży pożarnej w polsko-niemieckim obszarze przygranicznym”.
Z uwagi na czas pandemii koronawirusa i konieczności podjęcia środków bezpieczeństwa wiele zagadnień współpracy transgranicznej zostało odłożone na inny termin. Dzięki stałemu kontaktowi z naszymi brandenburskimi partnerami współpracy, w uzgodnieniu z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej, podjęto decyzję
o organizacji II Forum, gdyż jest ważna i niezbędna inicjatywa do dalszego kształtowania naszej współpracy i wzajemnych relacji, co ma bezpośredni wpływ na skuteczne i szybkie udzielnie wsparcia i pomocy w sytuacji koniecznej i nagłej.
Zaproszenie do udziału w obradach otrzymali ze strony niemieckiej landowi komendanci straży pożarnych oraz przedstawiciele referatów ochrony ppoż. i przed katastrof właściwych ministerstw z landów przygranicznych: Brandenburgii, Saksonii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz ze strony polskiej Przewodniczący Grupy Roboczej ds. realizacji porozumień o wzajemnej współpracy z Komendy Głównej PSP w Warszawie oraz komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej województw: zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Gospodarzem spotkania był Lubuski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Patryk Maruszak, który wśród uczestników spotkania mógł powitać m.in. nadbryg. Marka Kamińskiego – Dolnośląskiego Komendanta Głównego PSP, Adriana Bucałowskiego – Zastępcę Dyrektora Biura Ochrony Ludności KG PSP, st. bryg. Marka Popławskiego – zastępcę Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Michaela Kocha – komendanta straży pożarnych Brandenburgii, Heinza Rudolpha – dyrektora Landowej Szkoły Ochrony Przeciwpożarowej i przed Katastrofami w Eisenhüttenstadt.
Moderatorem obrad była mł. bryg. Magdalena Bilińska – zastępca naczelnika Wydziału Organizacji i Nadzoru w KW PSP w Gorzowie Wlkp. Wśród prezentowanych tematów znalazły istotne dla obu stron zagadnienia funkcjonowania i zapewnienia gotowości bojowej sił i środków po obu stronach granicy w czasie pandemii oraz niespodziewanych wydarzeń. Bardzo ważnym punktem forum było przedstawienie sprawozdania z wdrożenia przyjętej na XXX posiedzeniu Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej „Instrukcji Metodycznej udzielania pomocy przez jednostki straży pożarnej w polsko-niemieckim obszarze przygranicznym”. Komisja zatwierdzając przedmiotowy dokument do wdrożenia i stosowania podkreśliła, że konieczne kontynuowanie prac Grupy Roboczej ds. realizacji porozumień o wzajemnej współpracy, co pozwoli na regularne kontakty przedstawicieli właściwych służb z Polski i Niemiec, a w konsekwencji szybkie reagowanie na zaistniałe problemy. Jednym z aspektów, które do tej pory nie znalazły satysfakcjonującego rozwiązania jest kwestia poruszania się pojazdów uprzywilejowanych po terytorium sąsiedniego państwa. Prezentację na temat uregulowań prawnych korzystania z uprzywilejowania w ruchu drogowym przedstawił mł. bryg. Dariusz Szymura – naczelnik Wydziału Operacyjnego w KW PSP w Gorzowie Wlkp. To otworzyło ożywioną dyskusję nt. możliwości podjęcia kroków, by w jednoznaczny i nie budzący żadnych wątpliwości sposób umożliwić korzystanie z uprawnień pojazdu uprzywilejowanego na terenie innego państwa.
W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej Lubuski Komendant Wojewódzki PSP wręczył symboliczne pamiątkowe medale osobom reprezentującym instytucje z Niemiec, które w szczególny sposób wyróżniły się współpracą na rzecz rozwoju Państwowej Straży Pożarnej.
Drugi dzień naszego forum zakończył się wizytą w sali edukacyjnej „Ognik”, działającej przy KM PSP w Zielonej Górze. Prewencja społeczna i edukacja dzieci, młodzieży i osób dorosłych jest jednym z filarów zapewnienia bezpieczeństwa i skutecznej ochrony przed zagrożeniami. Prowadzący szkolenie mł. asp. Krystian Misiak w asyście wybranych uczestników forum zaprezentował, jak wygląda lekcja w „Ogniku”, by w skuteczny sposób nauczyć właściwych zachowań w obliczu zagrożeń i jak ich uniknąć.
Na zakończenie obrad Lubuski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Patryk Maruszak podziękował wszystkim dziękując wszystkim uczestnikom, podkreślając, że były to dwa konstruktywne dni obrad, zakończone merytorycznymi wnioskami do dalszej, intensywnej pracy, mającej na celu zapewnienie sprawnego współdziałania polskich i niemieckich jednostek straży pożarnych.
Oprac. mł. bryg. Magdalena Bilińska
Foto: st. kpt. Arkadiusz Kaniak