W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie 2020 roku w lubuskiej straży pożarnej

09.03.2021

Podsumowanie roku 2020

Dnia 9 marca w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie podsumowujące funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej na terenie województwa lubuskiego w 2020 roku.

W spotkaniu uczestniczyli Władysław Dajczak - Wojewoda Lubuski oraz st. bryg. Patryk Maruszak - Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej wraz z zastępcami st. bryg. Lesławem Glińskim oraz st. bryg. Januszem Drozda.

Podczas spotkania omówiono najważniejsze zagadnienia i zadania jakie zostały zrealizowane w roku ubiegłym. Poruszono zagadnienia dotyczące sytuacji kadrowej jednostek PSP w regionie, gotowości operacyjnej, realizacji zadań kontrolno-rozpoznawczych jak i działań związanych z inwestycjami prowadzonymi w województwie.

Rok 2020 w liczbach to 17 541 zdarzeń. Jest to wzrost o 18,5% w porównaniu do 2019 roku. Przy wzroście ogólnej liczby zdarzeń dobrą informacją jest spadek pożarów o 8,7%. W pożarach zginęło 14 osób, natomiast w miejscowych zagrożeniach odnotowano 118 ofiar śmiertelnych.

Mimo pandemii koronawirusa strażacy przez cały rok z zachowaniem reżimu sanitarnego i wszelkiego typu obostrzeń przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod prowadzili działania związane z prewencją społeczną, współpracując z jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami społecznymi.

Prowadzone obecnie w Komendach Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej inwestycje budowlane to:

  1. budowa JRG PSP w Szprotawie,
  2. budowa KP PSP wraz JRG w Żarach,
  3. termomodernizacja budynku JRG Gubin,
  4. termomodernizacja KP PSP w Krośnie Odrzańskim.

 

Plany na najbliższy rok to:

  1. dążenie do zniwelowania problemów kadrowych;
  2. przygotowanie do kolejnych oraz realizacja rozpoczętych inwestycji;
  3. rozwój obszaru innowacyjnego;
  4. prewencja społeczna;
  5. rozwój potencjału sprzętowego PSP i OSP;
  6. polepszenie warunków służby i pracy strażaków.
{"register":{"columns":[]}}