W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Płetwonurkowie Państwowej Straży Pożarnej i Wojska Polskiego trenują razem na poligonie

08.02.2024

Płetwonurkowie Państwowej Straży Pożarnej i Wojska Polskiego trenują razem na poligonie

Płetwonurkowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego Państwowej Straży Pożarnej „Gorzów-Południe”, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, od dwóch dni ćwiczą razem na jeziorze Rakowym Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

Strażacy zostali zaproszeni przez żołnierzy do współdziałania w zakresie podwodnych akcji ratowniczych realizując ćwiczenia praktyczne składające się z wielu epizodów.

8 lutego br.  zostały przeprowadzone dwa epizody ćwiczeniowe. Pierwszy z nich zakładał wydobycie wraku samochodu spoczywającego na dnie jeziora. W drugim epizodzie, ratownicy skupili się na realizacji akcji poszukiwawczo-ratowniczej osoby znajdującej się pod wodą.

Celem ćwiczeń było wypracowanie efektywnych procedur współpracy w zakresie ratownictwa wodnego, wymiana doświadczeń oraz zapoznanie się z technikami działania i wykorzystywanym przez poszczególne służby sprzętem.

Wspólne szkolenie było również okazją do przetestowania najnowszych narzędzi ratowniczych będących na wyposażeniu płetwonurków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr2 w Zielonej Górze wchodzących w skład SGRWN „Gorzów-Południe”.

 Jednym z nich jest zaawansowany skaner podwodny, który wykorzystuje technologię sonarową i sztuczną inteligencję do identyfikacji ciał ludzkich pod wodą. Pierwszy taki sprzęt w Państwowej Straży Pożarnej, pozwala w krótkim czasie i z dużą precyzją odnaleźć osobę potrzebującą pomocy w wodzie o bardzo ograniczonej widoczności.  Innym narzędziem dziś wykorzystywanym, był dron podwodny umożliwiający lokalizację osób i przedmiotów, wyposażony w moduł ramienia do wykonywania podstawowych prac.

Ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej i Wojska Polskiego w zakresie działań ratowniczych realizowane są cyklicznie. Stanowią one ważny element wzmacniający bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa.

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}