SatGisPlan 2024 – o kosmicznych technologiach dla Straży Pożarnej
01.03.2024
28 lutego 2024 roku w Parku Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji w Zielonej Górze, odbyła się konferencja SatGisPlan 2024.
Organizowane po raz drugi wydarzenie, stało się niepowtarzalną okazją dla przedstawicieli administracji publicznej, jednostek otoczenia społeczno-gospodarczego oraz środowiska naukowego do zgłębienia wiedzy i możliwości, jakie otwiera przed nami geoinformatyka i techniki satelitarne.
Obecny na spotkaniu Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Janusz Drozda wraz z p.o. Komendanta Miejskiego PSP w Zielonej Górze bryg. Rafałem Koniecznym, w 3 panelach dyskusyjnych, mogli wysłuchać wystąpień wielu znamienitych gości.
W pierwszym panelu zaprezentowano wyniki prac dyplomowych Absolwentów kierunku Geoinformatyka i Techniki Satelitarne (GITS UZ) Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego (WBAIS UZ), realizowanych przy współudziale pracowników Wydziału Informatyki Elektrotechniki i Automatyki, Wydziału Fizyki i Astronomii, Wydziału Mechanicznego oraz przedsiębiorstw współpracujących z WBAIS UZ.
Drugą część konferencji stanowił panel ekspercki, w którym zaproszeni goście, podjęli dyskusję na temat roli analizy przestrzennej w nowoczesnej gospodarce. Wśród zaproszonych gości głos zabrała Podsekretarz Stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Prowadzący trzeci panel, Rzecznik Prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rozmawiał z zaproszonymi ekspertami o powstającym Lubuskim Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych, realizowanym przez Lubuski Urząd Marszałkowski. Celem powstającego projektu jest zwiększenie poziomu wykorzystania przez administrację, obywateli i przedsiębiorców e-usług poprzez wytworzenie i udostępnienie za pośrednictwem Data Center dedykowanych narzędzi informatycznych.
Podczas wydarzenia, zaproszeni goście mogli zapoznać się najnowocześniejszymi narzędziami z zakresu geoinformatyki i technik satelitarnych. Wśród wielu instytucji i firm, rozwiązania ratownicze w postaci bezzałogowych statków powietrznych i pływających robotów poszukiwawczych, zaprezentowali specjaliści z Grupy Pilotów Dronów Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.