W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie pilotów bezzałogowych statków powietrznych PSP

14.03.2025

Zdjęcie grupowe wszystkich uczestników i prowadzących szkolenie, wykonane na otwartym terenie lotniska. Uczestnicy stoją w jednym szeregu, część trzyma modele bezzałogowych statków powietrznych. Za nimi znajduje się duży baner projektu Interreg. W tle widać rozległy teren lotniska oraz las. Atmosfera zdjęcia jest oficjalna, a uczestnicy pozują do zdjęcia z dumą ze zdobytych uprawnień.

14 marca 2025 r. zakończyło się specjalistyczne szkolenie pilotów bezzałogowych statków powietrznych (dronów) dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej województwa lubuskiego, które odbyło się w ośrodku Leśnej Bazy Lotniczej Lasów Państwowych w Rzepinie.

Uprawnienia do wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi o masie do 25 kg poza zasięgiem wzroku (BVLOS) uzyskało 10 strażaków. Szkolenie prowadzili doświadczeni instruktorzy Lasów Państwowych. Program kursu obejmował następujące zagadnienia:

  • Wiedza ogólna na temat bezzałogowych statków powietrznych,

  • Prawo lotnicze,

  • Ograniczenia i możliwości człowieka,

  • Procedury operacyjne,

  • Meteorologia,

  • Osiągi systemów BSP,

  • Techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko w powietrzu,

  • Techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko na ziemi.

Szkolenie obejmowało także zajęcia praktyczne w powietrzu, a uczestnicy zdali egzaminy teoretyczny i praktyczny. Na zakończenie obecny był zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Rafał Konieczny, który pogratulował kursantom zdobytych kwalifikacji.

Nad przebiegiem szkolenia czuwał mł. kpt. Zygfryd Zandecki – Wojewódzki Koordynator ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych KW PSP w Gorzowie Wielkopolskim.

Kurs zrealizowano w związku z projektem unijnym pt. „Lepiej zapobiegać niż ratować” w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Brandenburgia – Polska 2021-2027.

 

Zdjęcia (5)