W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział polskiej strony w Wildfire Peer Review w Brandenburgii

22.11.2024

na pierwszym planie stoi grupa osób, uczestników spotkania, w wiekszości odwrócona plecami do aparatu. na drugim planie samochód strażacki typu bus. wszystko dzieje się na jakieś polanie leśnej.

W dniach 18-22 listopada 2024 r. przeprowadzona została wzajemna ocena systemu zarządzania ryzkiem pożarów lasów dla kraju związkowego Brandenburgia przez Dyrekcję Generalną ds. Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej Komisji Europejskiej.

W skład zespołu oceniającego weszli eksperci ds. pożarów i zarządzania ryzkiem z Hiszpanii, Portugalii i Włoch. Ich pracę wspierali przedstawiciele DG -ECHO oraz konsultanci z Eurośródziemnomorskiego Centrum ds. Zmian Klimatu (CMCC).

Przygotowanie całego procesu oceny powierzono Landowej Szkole Ochrony Przeciwpożarowej i przed Katastrofami LSTE w Eisenhüttenstadt we współpracy z referatem ds. ochrony ppoż. i przed katastrofami w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Samorządu Terytorialnego Brandenburgii oraz Federalnym Urzędem Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof (BBK).

W spotkaniach i wizytach terenowych zaangażowanych było ponad 40 osób, w tym przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu, Brandenburskiej Fundacji Krajobrazów Naturalnych, Krajowego Urzędu Leśnego Brandenburgii, Brandenburskiego Związku Straży Pożarnych, Federalnej Agencji Ratownictwa Technicznego, instytucji badawczych i naukowych oraz właścicieli lasów.

Do udziału zaproszono również Państwową Straż Pożarną reprezentowaną przez funkcjonariuszkę Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim mł. bryg. Magdalenę Kuskę.

Brandenburgia jest jednym z krajów związkowych najbardziej zagrożonych pożarami lasów w Republice Federalnej Niemiec. Wynika to m.in. ze względu na kształtujące krajobraz lasy sosnowe, piaszczyste gleby oraz zmiany klimatu skutkujące niskimi opadami deszczu. Do tego dochodzi niebezpieczeństwo stwarzane przez obszary leśne, co do których istnieje podejrzenie, że mogą zawierać ładunki wybuchowe, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia walkę z pożarami. Według statystyk Krajowego Urzędu Leśnego (Landesbetrieb Forst Brandenburg) występuje tu jedna trzecia wszystkich pożarów lasów w Niemczech. Średnio rocznie dochodzi do kilkuset pożarów lasów.

W związku z powyższym Brandenburgia zwróciła się z prośbą o przeprowadzenie wzajemnej oceny obejmującej następujące kluczowe obszary:

• zarządzanie ryzykiem pożarów;
• planowanie zarządzania ryzykiem pożarów;
• zapobieganie pożarom lasów;
• gotowość na wypadek pożarów;
• usuwanie skutków, odbudowa i wyciąganie wniosków.

Kompleksowy raport z prac zespołu oceniającego zostanie przedstawiony wiosną 2025 r.

mat.: mł. bryg. Magdalena Kuska

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}