V Lubuska Akcja Strażacy Kobietom - „Kobieta potrafi”
07.03.2024
„Kilka lat temu, pewna pani pracująca w naszej komendzie na etacie cywilnym, zapytała – ‘Olu, pracuję w Straży Pożarnej ale nie wiem czy poradziłabym sobie z gaśnicą, gdyby w moim domu doszło do pożaru’.
Pomyślałam wtedy, że dobrym pomysłem mogłyby być cykliczne spotkania z kobietami w celu przekazania im podstawowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.
Zbliżał się 8 marca i doszłam do wniosku, że to idealny moment na zaproszenie pań do jednostki strażackiej, przeprowadzenie wspólnych szkoleń, a przy okazji zwrócenie uwagi na ważną rolę pań w szeregach Państwowej Straży Pożarnej, z którymi wspólnie pełnimy tą niełatwą służbę.” - mówi st. kpt. Aleksandra Świstel, Koordynator Prewencji Społecznej Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
Ponad 100 pań z instytucji współpracujących ze Strażą Pożarną pojawiło się dziś w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odbyła się V edycja Akcji Strażacy Kobietom – „Kobieta Potrafi”.
Panie gorąco powitali obecni na szkoleniu Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Janusz Drozda, Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Radosław Wróblewski oraz Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wielkopolskim bryg. Dariusz Szymura.
Jak co roku, uczestniczki zostały podzielone na grupy, które w cyklu rotacyjnym odwiedzały przygotowane przez strażaków stanowiska, przy których poruszane były zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, ewakuacji osoby poszkodowanej z pojazdu, prawidłowego użycia gaśnicy, zapobiegania niebezpieczeństwom w domu oraz szybkiego podejmowania decyzji ratujących życie z wykorzystaniem świata wirtualnego.
Zajęcia miały charakter praktyczny i spotkały się z dużym zainteresowaniem obecnych na spotkaniu pań.
Na zakończenie, uczestniczki mogły zobaczyć widowiskowy pokaz wyrzutu płonącego oleju spożywczego po niewłaściwej próbie gaszenia go wodą.
Lubuska Akcja Strażacy Kobietom - „Kobieta potrafi” od lat zwiększa świadomość pań związaną z bezpieczeństwem oraz pomaga pokonać obawy przed podjęciem właściwej decyzji w sytuacjach zagrożenia.