Obchody Narodowego Święta Powstań Śląskich
20.06.2024
Z okazji przypadającego dziś Narodowego Święta Powstań Śląskich pod Pomnikiem Powstań Śląskich Katowicach odbył się uroczysty apel z udziałem Wicewojewody Śląskiego Pana Michała Kopańskiego, przedstawicieli administracji samorządowej, stowarzyszeń kombatanckich oraz służb mundurowych. Państwową Straż Pożarną reprezentował Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Roman Klecha.
Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego i podniesienia flagi państwowej.
W dalszej części obchodów miał miejsce uroczysty Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową. Następnie delegacje zaproszonych gości złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. W imieniu Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska kwiaty złożył Wicewojewoda.
W okolicznościowym przemówieniu Pan Michał Kopański Wicewojewoda Śląski powiedział: „Ten dzień przypomina nam o tym, jak wielką wartością jest niepodległa Polska i Śląsk w granicach naszej ojczyzny. W dzisiejszym świecie, kiedy poddawani jesteśmy różnego rodzaju próbom, atakom hybrydowym na wschodniej granicy, pamięć o Powstańcach przypomina nam, że bezpieczeństwo i niepodległość naszego kraju nie ma ceny. Pamiętajmy o tym każdego dnia”.
Dzisiejsze uroczystości uświetniła Orkiestra Wojskowa w Bytomiu, poczty sztandarowe oraz kompanie honorowe. Państwową Straż Pożarną reprezentowały poczet sztandarowy oraz Kompania Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.
Obchodzone 20 czerwca święto upamiętnia trzy zrywy śląskie, które miały miejsce w 1919, 1920 i 1921 roku. Dzień ten jest hołdem dla Powstańców Śląskich za ich patriotyczne poświęcenie dla dobra odradzającej się Ojczyzny. Powstania śląskie odegrały istotną rolę w procesie jednoczenia ziem polskich po okresie zaborów. Wpłynęły także na kształt zachodniej granicy Drugiej Rzeczypospolitej.
Narodowy Dzień Powstań Śląskich obchodzony jest w rocznicę wkroczenia na Górny Śląsk wojsk polskich na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim.
Ustawę ustanawiającą to święto Sejm uchwalił 12 maja 2022 roku, z inicjatywy Prezydenta RP. Z apelem do głowy państwa o wniesienie projektu zwrócił się Sejmik Województwa Śląskiego oraz organizacje społeczne z regionu.
opracowanie: bryg. Aneta Gołębiowska KW PSP w Katowicach
zdjęcia: Jakub Grygiel ŚUW