Ofiara śmiertelna pożaru w budynku mieszkalnym, w Mysłowicach
02.12.2021
30 listopada 2021 roku o godz. 17.22 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Mysłowicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze kominka w domu mieszkalnym jednorodzinnym przy ul. Murckowskiej.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu Zakładowej Straży Pożarnej ewakuowano z budynku mężczyznę i jednocześnie podano 1 prąd wody.
Funkcjonariusze z patrolu Policji, którzy przybyli na miejsce w trakcie prowadzonych działań, włączyli się w czynności ratownicze, podejmując reanimację osoby poszkodowanej. Po przybyciu zastępów Państwowej Straży Pożarnej, ratownicy kontynuowali działania gaśnicze oraz udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy, do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego, który prowadził dalszą resuscytację.
Niestety, pomimo prowadzonych działań ratowniczych nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyźnie.
Po ugaszeniu pożaru budynek został oddymiony oraz sprawdzono wszystkie pomieszczenia przy pomocy miernika wielogazowego na obecność gazów niebezpiecznych.
W akcji udział brały 4 zastępy PSP, 1 OSP i 1 ZSP ( w sumie 21 strażaków).
opracowanie: KM PSP w Mysłowicach
To pierwsza ofiara pożaru podczas tegorocznego sezonu grzewczego. Jego prawdopodobną przyczyną była nieprawidłowa eksploatacja kominka.
Od 1 października 2021r. do 1 grudnia 2021r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 338 zdarzeń, w tym 205 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 56 przypadkach, w mieszkaniach zadziałał czujnik tlenku węgla. 2 osoby poniosły śmierć, w zdarzeniach poszkodowanych zostało 41 osób w tym 11 dzieci.
Najwięcej pożarów odnotowano w pow. żywieckim, bielskim i m. Bielsko-Biała, częstochowskim i m. Częstochowa, natomiast miejscowych zagrożeń w Katowicach i Bytomiu.
Apelujemy o szczególną rozwagę podczas eksploatacji urządzeń grzewczych oraz poddawanie ich wymaganym, okresowym przeglądom.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność, wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Nie bagatelizować objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.