Rośnie liczba pożarów traw
21.03.2022
Już od wielu lat przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Spowodowane jest to, niestety, wypalaniem traw i pozostałości roślinnych.
Ostatnie, bezdeszczowe dni spowodowały, że znacznie wzrosła liczba tego typu pożarów w województwie. Za większość tych zdarzeń odpowiedzialny jest niestety człowiek. Przyczyną jest najczęściej brak rozwagi i bezmyślność oraz przekonanie, że wypalanie użyźnia glebę. Jednak wypalanie traw stanowi zagrożenie nie tylko dla fauny i flory, ale także jest niebezpieczne. Pożar suchej trawy bardzo szybko może wymknąć się spod kontroli i rozprzestrzenić.
Do takiego niebezpiecznego zdarzenia doszło w sobotę w Koziegłówkach (pow. myszkowski), gdzie miał miejsce pożar nieużytków w pobliżu zabudowań gospodarczych.
Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych - silnego wiatru o zmiennym kierunku, nastąpił gwałtowny rozwój pożaru, który zagrażał okolicznym budynkom.
Konieczne było zadysponowanie dodatkowych sił i środków w tym samochodu cysterny z KM PSP w Dąbrowie Górniczej i samolotu gaśniczego „Dromader”. Dzięki podjętym działaniom udało się zapobiec rozprzestrzenieniu pożaru na zabudowania. Ogień jednak objął swoją powierzchnią 80 ha nieużytków.
W akcję gaśniczą zaangażowanych było 21 zastępów straży pożarnej (prawie 100 strażaków PSP i OSP).
Od początku 2022 roku strażacy w województwie śląskim wyjeżdżali 1 537 razy do pożarów traw i nieużytków rolnych (w akcjach wzięło udział ponad 13 000 strażaków PSP i OSP). W zdarzeniach śmierć poniosła 1 osoba, a 3 zostały poszkodowane. Spaleniu uległo prawie 700 ha traw i nieużytków. W marcu strażacy gasili już ponad 1300 tego typu pożarów.
Strażacy apelują o rozwagę i niewypalanie traw i nieużytków rolnych. Wystarczy nagły podmuch wiatru, bądź zmiana jego kierunku, by zapanowanie nad ogniem było niemożliwe.
Wypalanie traw może skończyć się tragicznie!
Przypominamy, że wypalanie traw i nieużytków jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone, grozi za nie kara grzywny lub aresztu.
W przypadku zauważenia pożaru należy natychmiast zadzwonić pod numer 998 lub 112
Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię „STOP POŻAROM TRAW”, która ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.