W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu

05.06.2024

Usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu w powiecie bielskim i cieszyńskim

W związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami, które miały miejsce 4 czerwca 2024 roku, Państwowa Straż Pożarna w województwie śląskim odnotowała ponad 1.200 zdarzeń (do godz. 06.00 w dniu 5 czerwca br.). 
Działania zastępów straży pożarnej polegały przede wszystkim na wypompowywaniu wody z podtopionych budynków i zalanych dróg, udrażnianiu przepustów oraz zabezpieczaniu przed zalaniem posesji workami z piaskiem.

Najtrudniejsza sytuacja była w mieście Bielsku - Białej i na terenie powiatu bielskiego w gminach Jasienica, Jaworze, Kozy, Wilamowice oraz Czechowice-Dziedzice. W sumie straż pożarna odnotowała na tym terenie prawie 890 interwencji.
Do poważniejszych zdarzeń doszło na ul. Mieczysława Boruty-Spiechowicza  w Bielsku-Białej, gdzie zalana została piwnica hali magazynowej o powierzchni ok. 1.500 m2.

Zalany został  również budynek wielorodzinny przy ul. Konwaliowej w Bielsku-Białej. Ponadto na terenie Bielska-Białej wypompowywano wodę m.in. z: archiwum prokuratury okręgowej, powiatowego urzędu pracy, przedszkoli, szkół, torowiska PKP, zajezdni autobusowej oraz licznych zakładów produkcyjnych i magazynowych. W Bielsku-Białej przy ul. Grażyńskiego, 3 osoby utknęły w zalanym samochodzie pod wiaduktem; konieczna była ich ewakuacja przez strażaków.

W powiecie bielskim w Ligocie przy ul. Księża Grobel powstał zator na rzece na długości ok. 200 m. Zadysponowania zostala koparka, która go usunęła. Z kolei w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Bestwińskiej podmyte zostało koryto rzeki Białki.

Z dniem 4 czerwca 2024 r. od godziny 8:00 Prezydent Miasta Bielska-Białej wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie miasta Bielsko-Biała.
Z dniem 4 czerwca 2024 r. od godziny 9:00 Starosta Bielski wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie gmin Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Wilamowice.

W związku z zaistniałą sytuacją w Bielsku-Białej zawiązał się sztab kryzysowy. Na miejsce udali się Wojewoda Śląski Pan Marek Wójcik oraz Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damian Legierski.

4 czerwca odbyła się konferencja prasowa w Urzędzie Miasta w Bielsku-Białej z udziałem Wojewody Śląskiego Pana Marka Wójcika, Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego, Prezydenta Miasta Bielska-Białej Pana Jarosława Klimaszewskiego oraz Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej bryg. Romana Marekwicy.
Kolejny briefing prasowy miał miejsce w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej z udziałem Wojewody Śląskiego Pana Marka Wójcika, Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego, Starosty Bielskiego Pana Andrzeja Płonki, Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej bryg. Romana Marekwicy oraz Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Pana Grzegorza Muchy.

Obecnie sytuacja na terenie Bielska-Białej w znacznym stopniu unormowała się. W działania zaangażowanych jest 10 zastępów straży pożarnej.

W kulminacyjnym momencie działania prowadziło 55 zastępów straży pożarnej (320 strażaków).
Ponadto do pomocy w zwalczaniu skutków intensywnych opadów deszczu zostały zadysponowane zestawy pompowe z jednostek ratowniczo - gaśniczych z Będzina, Jaworzna, Rudy Śląskiej oraz Sosnowca.

Trudna sytuacja była także na terenie powiatu cieszyńskiego, gdzie straż pożarna odnotowała w sumie ponad 300 zdarzeń. Najwięcej interwencji strażacy prowadzili na terenie gminy Skoczów, Ustroń i Goleszów.

Do usuwania skutków podtopień w powiecie cieszyński zadysponowane zostały dodatkowo zestawy pompowe jednostek ratowniczo - gaśniczych w Mikołowie i Rybniku. 

W związku z sytuacją zawiązano Sztab Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie, który współpracował z Powiatowym oraz Gminnymi Centrami Zarządzania Kryzysowego. Do sztabu przybył Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach st. bryg. Damian Legierski, który zapoznał się z sytuacją w powiecie cieszyńskim.

Obecnie działania straży pożarnej na terenie powiatu cieszyńskiego są zakończone.
 

opracowanie: na podstawie materiałów KM PSP w Bielsku-Białej i KP PSP w Cieszynie
zdjęcia: ogn. Michał Fielek KP PSP w Cieszynie, asp. Damian Golański KW PSP w Katowicach, Paweł Sowa UM Bielsko-Biała, Śląsk Cieszyński 112, KM PSP w Bielsku-Białej, jednostki OSP.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}