W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

677 interwencji małopolskich strażaków ze względu na zdarzenia atmosferyczne - 16.07.2024 r.

17.07.2024

Małopolscy strażacy w ostatnim czasie mieli ręce pełne pracy, przeprowadzając aż 667 interwencji w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi. Niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak intensywne opady deszczu, burze i silne wiatry, spowodowały liczne szkody, które wymagały natychmiastowego działania ze strony służb ratunkowych.

Burza_16,07,2024

Rodzaje Interwencji

1. Usuwanie Powalonych Drzew

Jednym z najczęstszych zadań strażaków było usuwanie drzew, które zostały powalone przez silne wiatry. Powalone drzewa blokowały drogi, uszkadzały linie energetyczne i stwarzały zagrożenie dla mieszkańców.

2. Pomoc w Usuwaniu Skutków Powodzi

Intensywne opady deszczu doprowadziły do lokalnych podtopień i powodzi. Strażacy pomagali w wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i domów oraz zabezpieczaniu mienia przed zalaniem.

3. Zabezpieczanie Uszkodzonych Budynków

Silne wiatry i burze spowodowały uszkodzenia dachów i elewacji budynków. Strażacy zabezpieczali uszkodzone budynki, aby zapobiec dalszym zniszczeniom i zagrożeniom dla mieszkańców.

Sucha Beskidzka - Dwóch ratowników udało się pieszo z torbą PSP R1 celem rozpoznania miejsca zdarzenia. Po przybyciu na miejsce stwierdzono 8 powalonych drzew na drogę gminną w tym jedno na poruszający się samochód osobowy, którym podróżowały 2 osoby. Zostały one uwolnione z pojazdu przed przybyciem JOP. Osoba postronna pomogła wydostać się osobom z pojazdu. Osoby nie odniosły żadnych obrażeń i nie wymagają pomocy medycznej. W wyniku powalonych drzew został również uszkodzony przyłącz energetyczny do budynku

Kraków - Po przybyciu na miejsce zdarzenia teren akcji zabezpieczono, pojazdem pożarniczym. Działania polegały na pocięciu drzewa na mniejsze kawałki przy użyciu pił mechanicznych, następnie złożenie pociętych gałęzi w bezpiecznym miejscu. Gałęzie znajdowały się blisko samochodów jednak na samochodach nie były widoczne uszkodzenia. Teren po akcji uprzątnięto, i wrócono do koszar.

Wieliczka - Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono częściowe zerwanie poszycia dachu, poszycie dachu z papy termozgrzewalnej zwisa z dachu, stwarza zagrożenie. Następnie przystąpiono do następujących działań: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, praca w koszu drabiny SD-31 - dwóch ratowników zabezpieczonych w szelki ratownicze zrywa zerwaną papę z dachu, oberwaną rynnę , zabezpieczenie dachu przed czynnikami atmosferycznymi polegające na rozłożeniu foli i przymocowaniu jej do dachu przy pomocy drewnianych łat, przekazanie miejsca zdarzenia właścicielowi budynku


Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}