W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

79. Rocznica Powstania Warszawskiego - Strażacy pamiętają!

02.08.2023

Godzina „W” - 79. rocznica Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia, punkt 17:00 – co roku o tej porze cała Polska zatrzymuje się na chwilę, aby upamiętnić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To moment, w którym oddajemy hołd wszystkim tym, którzy swoją bohaterską postawą przyczynili się do tego, że dziś możemy żyć w wolnym, niepodległym kraju. W krakowskich uroczystościach udział wziął nadbryg. Piotr Filipek Małopolski Komendant Wojewódzki PSP.

79_rocznica_powstania_warszawskiego_-_strażacy_pamiętają

Uroczystości rozpoczęły się na Rynku Głównym uczczeniem poległych minutą ciszy. W godzinę „W” zawyły również syreny. Tuż po tym w Bazylice Mariackiej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność, której przewodniczył archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś.

Stańcie do apelu

Po zakończeniu eucharystii z Rynku Głównego wyruszył patriotyczny pochód, który udał się ul. Floriańską na plac Jana Matejki. Tam, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyła się dalsza część uroczystości z udziałem Wojska.

Na początek wszyscy zebrani: przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, środowisk kombatanckich, mieszkańcy oraz turyści zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Na maszt podniesiona została biało-czerwona flaga. Odczytany został również Apel Pamięci, a kompania honorowa wykonała salwę honorową.

Tradycyjnie, pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza delegacje złożyły okolicznościowe wieńce i wiązanki. W imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity kwiaty złożył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

63 dni heroizmu

Powstanie Warszawskie było najbardziej znaczącym aktem podjętym przez Armię Krajową. To jednocześnie największa bitwa, jaka została stoczona w czasie II wojny światowej przez organizację podziemną z siłami zbrojnymi okupanta. Powstańcy walczyli przeciw regularnym formacjom niemieckim bez ciężkiego uzbrojenia, czołgów czy armat. Działania zaplanowane na kilka dni zakończyły się dopiero po 63 dniach. Choć cele nie zostały osiągnięte, powstanie było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się natomiast symbolem heroizmu i odwagi w walce o niepodległość.

Chodziło o to, by Niemiec widział i czuł, że pobity kraj nie został pokonany, że go jako okupanta nienawidzi. Chodziło o to, by dręczyć i niepokoić nieprzyjaciela unaocznieniem mu, iż istnieją podziemne siły polskie, w każdej chwili gotowe do wyjścia na świat i do odwetu – jak napisał Aleksander Kamiński w książce „Kamienie na szaniec”.

Strażacy pamiętają!

W godzinę „W” w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych w całym woj. małopolskim włączono sygnały świetlno-dźwiękowe, upamiętniając wydarzenia i bohaterów biorących udział w walce o Niepodległą Polskę.


Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na podstawie informacji z MUW
Zdjęcia - Archiwum PSP, MUW.

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}