W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

14.05.2024

Małopolska wiele razy doświadczała ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym powodzi. Służby są gotowe do niesienia pomocy w takich sytuacjach oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych – zarówno pod względem posiadanego sprzętu, jak i umiejętności oraz doświadczenia. 13.05.2024 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbyło się posiedzenie dot. bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Wojewodzki_Zespol_Zarzadzania_Kryzysowego_w_KW_PSP_Krakow

W posiedzeniu WZZK udział wzięli m.in. dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – RZGW w Krakowie Wojciech Kozak, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Przemysław Przęczek, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie mł. insp. Paweł Krauz, zastępca dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Andrzej Sioła, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, p.o. małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Barbara Żuk, kierownik Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie Małgorzata Gori.

Ekstremalne zjawiska pogodowe mają gwałtowny i nieprzewidywalny przebieg. Małopolska w ostatnich latach była ciężko doświadczana przez trudne warunki pogodowe, a w szczególności przez powódź. Służby są jednak przygotowane zarówno pod względem kadrowym, jak i nauczone doświadczeniem oraz odpowiednio przeszkolone. Trzymamy rękę na pulsie i w przypadku występowania takiego zjawiska, jakim jest powódź, będziemy reagować natychmiastowo. Priorytetem naszych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców Małopolski - mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Państwowa Straż Pożarna: siły, środki, nieustająca gotowość

Podczas sztabu Straż Pożarna zaprezentowała sprzęt, którym dysponuje, a który może być wykorzystywany podczas walki z powodzią. To m.in. specjalne rękawy, które mogą napełnić się wodą i w ten sposób podwyższyć wały. To także agregaty o dużej wydajności, łodzie, pontony, kontenery, pompy. Osobną kwestią jest system ostrzegania ludności, w którym szeroko uczestniczą strażacy.

– Jako Państwowa Straż Pożarna jesteśmy obecnie bardzo mocno zaangażowani w budowę nowoczesnego systemu alarmowania i ostrzegania ludzi o zagrożeniach. System ten będzie zbudowany na bazie jednostek OSP. To nie tylko alarmowanie akustyczne w postaci syren i innych sygnałów ostrzegawczych, ale ten system będzie miał również możliwość przekazywania komunikatów głosowych do społeczeństwa. Oprócz jeżdżącego pojazdu głośniki będą zabudowane również na budynkach i infrastrukturze OSP. System będzie scentralizowany po to, abyśmy te komunikaty głosowe, nadając je bezpośrednio z poziomu Ministerstwa, Komendy Wojewódzkiej czy też Komendy Powiatowej, mogli przekazywać społeczeństwu. Ten system nie jest jeszcze wdrożony, aktualnie jest na etapie budowy. Prace planistyczne rozpoczęto w ubiegłym roku, a ich zakończenie zaplanowane jest na przyszły rok mówi małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Przemysław Przęczek.


Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej
Zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}