Bezpieczne ferie 2024 - Małopolska Straż Pożarna w pełnej gotowości
12.01.2024
– Małopolscy uczniowie rozpoczną tegoroczną przerwę zimową 12 lutego. Potrwa ona do 25 lutego. Nasze województwo jest atrakcyjnym turystycznie regionem, stąd dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo okres ferii jest zdecydowanie dłuższy. Co roku do Małopolski przyjeżdża wielu turystów z całego kraju i z zagranicy. O ich bezpieczeństwo dbają małopolskie służby, inspekcje i straże. Służby zapewniają o swojej gotowości, jednakże apeluję o rozwagę i stosowanie się do przepisów. W końcu to od nas samych zależy, jak będą wyglądały ferie. Życzę wszystkim odpoczywającym w Małopolsce pozytywnych wrażeń i pięknych wspomnień! – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Państwowa Straż Pożarna w pełnej gotowości
W pełnej gotowości, aby zapewnić bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych, są małopolscy strażacy. Funkcjonariusze przeprowadzają czynności kontrolno-rozpoznawcze w obiektach wypoczynków dzieci i młodzieży. Bardzo ważna jest również właściwa eksploatacja obiektów i przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, dlatego strażacy z komend powiatowych i miejskich PSP przeprowadzają kontrole w trakcie trwania turnusów.
W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych strażacy przypominają właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania sopli lodowych. Śnieg i lód stanowią groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Trzeba też pamiętać o wykonywaniu obowiązkowych przeglądów i czyszczeniu przewodów kominowych. Strażacy zalecają również sprawdzanie instalacji wentylacyjnych oraz urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.
Akcja „Bezpieczeństwo na lodowiskach” polega na udzielaniu pomocy w przygotowaniu lodowisk lub ślizgawek m.in. na terenie boisk szkolnych, parków czy ogródków jordanowskich. Pomocy w przygotowaniu lodowiska powinna udzielać najbliższa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza lub Ochotnicza Straż Pożarna w uzgodnionym wcześniej terminie i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Należy jednak pamiętać, że za bezpieczeństwo korzystających z lodowiska odpowiada jego organizator.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim wypoczywającym strażacy przygotowani są również do prowadzenia działań ratowniczych na ewentualność awaryjnego zatrzymania kolei linowych. Koleje występują w 8 małopolskich powiatach. Każdego roku odbywają się tam szkolenia strażaków JRG i OSP z ewakuacji z kolei linowych według obowiązujących programów i warsztatów dla ratowników wysokościowych oraz ćwiczenia z zakresu ewakuacji z kolei linowych - powiedział nadbryg. Piotr Filipek Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki