Bezpieczne wakacje 2022
23.06.2022
Jutro w szkołach zabrzmi ostatni dzwonek. Dzieci i młodzież rozmyślają już o wakacyjnym wypoczynku. Powoli pakujemy walizki. Początek lata jest ciepły i słoneczny, co jeszcze bardziej zachęca do wycieczek. Przygotowania do wakacji ruszyły pełną parą. Dla służb – jak zawsze – będzie to jednak czas wytężonej pracy. Przygotowania do wzmożonych działań trwały już od dłuższego czasu. Podsumowane zostały dziś na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity odbyło się w Trzebini. Meldunek o działaniach podejmowanych przez strażaków złożył małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotr Filipek.
– Małopolska to teren bogaty w atrakcje turystyczne. Z pewnością i w tym sezonie ruch turystyczny będzie duży. Wakacje to czas szczególnie pracowity dla wszystkich służb podległych Wojewodzie Małopolskiemu. Jesteśmy gotowi na to, by zapewnić wszystkim turystom, a także wszystkim mieszkańcom Małopolski bezpieczne warunki wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że najwięcej zależy od nas samych. Dobre wakacje to takie, z których szczęśliwie i bezpiecznie wracamy do domu. Aby móc beztrosko dzielić się wspomnieniami, musimy zachować zdrowy rozsądek i dbać o dobro swoje i innych. Apeluję do wszystkich przebywających w naszym województwie: bądźmy uważni i przestrzegajmy zasad bezpiecznego zachowania – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Straż Pożarna w gotowości
W obiektach wskazanych jako miejsce wypoczynku kontrole prowadzone są między innymi przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Przeprowadzają oni rozpoznanie w zakresie spełniania przez obiekty wymogów ochrony przeciwpożarowej. W tym roku wydano:
- 175 opinii pozytywnych (najwięcej powiat tatrzański – 60),
- 8 opinii pozytywnych z dodatkowymi warunkami,
- 1 opinię negatywną (powiat tarnowski).
Podobne kontrole prowadzone będą również w trakcie trwania turnusów. Strażacy monitorują również elektroniczną bazę wypoczynku w celu weryfikacji zgłaszanych do wypoczynku obiektów z wykazem zaopiniowanych obiektów.
Szczególnym nadzorem strażacy otaczają formy wypoczynku narażone na zagrożenia związane z anomaliami pogodowymi, tj. obozami harcerskimi. W trakcie inspekcji miejsc, w których są organizowane obozy, sprawdzane są w szczególności: drożność dróg dojazdowych, możliwość ewakuacji w miejsca bezpieczne, w tym plany ewakuacji i znajomość zasad ewakuacji przez osoby do tego wyznaczone, jak również sposób zapewnienia środków łączności. Podczas takich inspekcji ocenie poddawane są także warunki panujące w miejscu obozowiska, tj. stan drzewostanu, linie wysokiego napięcia oraz cieki wodne, które mogą stwarzać zagrożenie w niekorzystnych warunkach pogodowych.
Do tej pory opiniowano obozy harcerskie na terenie powiatów: brzeskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego i wadowickiego. 8 z nich otrzymało opinie pozytywne, a 3 opinie pozytywne z dodatkowymi warunkami.
– Funkcjonariusze PSP kontrolują obiekty wypoczynku dzieci i młodzieży. Równie ważne dla nas jest zapewnienie bezpieczeństwa młodzieży przebywającej na harcerskich obozach letnich pod namiotami. W tym przypadku szczególnie zwracamy uwagę na możliwość wystąpienia groźnych zjawisk atmosferycznych. Podczas minionych wakacji strażacy w Małopolsce przeprowadzili działania prewencyjne w odniesieniu do 27 obozów, w których udział wzięło ponad 800 uczestników. W zakresie działań operacyjnych w 13 przypadkach miało miejsce uruchomienie procedury „ostrzeganie, przygotowanie do ewentualnej ewakuacji”, a procedura „ewakuacja” uruchomiona została 9 razy. Okres ferii letnich to niestety również czas, w którym znacznie częściej wpływają do nas zgłoszenia dotyczące tonących osób. Dlatego też w pełnej gotowości do prowadzenia działań są również strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Małopolska”. Apelujemy do wszystkich o zachowanie rozwagi podczas wypoczynku nad wodą – powiedział małopolski komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Piotr Filipek.
Ponadto w ramach kampanii społecznej pn. „Bezpieczne wakacje” prowadzone są przez PSP prelekcje plenerowe podczas różnego rodzaju ćwiczeń, pokazów, pikników i odwiedzin strażnic. Także za pośrednictwem mediów strażacy prowadzą działania informacyjne dotyczące zasad bezpiecznego zachowania w obliczu różnego rodzaju zagrożeń.
Opracowanie: na podstawie informacji MUW w Krakowie, mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: MUW w Krakowie.