W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dla jednych czas wypoczynku - dla innych wytężonej pracy. Podsumowanie wakacji 2024 w Małopolsce

09.09.2024

W posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie udział wziął bryg. Przemysław Przęczek Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Posiedzenie_wzzk_podsumowanie_wakacji

Działania Państwowej Straży Pożarnej

Małopolscy strażacy interweniowali 15 804 razy w czasie wakacji. Uczestniczyli m.in. w akcjach ratunkowych na drogach (1460 zdarzeń). Do pożarów wyjeżdżali co 1 h 12 min 19 s, do zagrożeń miejscowych – co 7 min 34 s.

5009 razy wzywani byli w związku z owadami błonkoskrzydłymi i 4427 w odniesieniu do skutków zdarzeń atmosferycznych (28 – zerwany dach, 119 – uszkodzony dach). Kontrolowali także obozy harcerskie. W 14 przypadkach w związku z decyzją organizatora prewencyjnie ewakuowano uczestników w miejsce schronienia.

Interwencje strażackie dotyczyły też gospodarstw rolnych: 22 pożarów maszyn rolniczych i 20 miejscowych zagrożeń związanych z maszynami (przewrócenie, wciągniecie kończyny itp.). W tych zdarzeniach 12 osób zostało rannych, a 3 osoby zginęły. 153 zgłoszenia dotyczyły obecności tlenku węgla. W 79 potwierdzono jego obecność.

Raport małopolskiej Policji

Funkcjonariusze małopolskiej Policji skontrolowali w okresie od 21 czerwca do 1 września blisko 90 tysięcy pojazdów. Konsekwencją tych działań było: ujawnienie 68 tysięcy wykroczeń, zatrzymanie 1047 praw jazdy i 4557 dowodów rejestracyjnych (w tym 1821 za nieprawidłowy stan techniczny). Kontrole pozwoliły także ujawnić 2149 przypadków niestosowania się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa i 53 przypadki niewłaściwego przewozu dzieci. Policjanci wyeliminowali z ruchu 1529 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 40 pod wpływem narkotyków. Skontrolowano też prawie 1100 autokarów – w jednym przypadku zatrzymano dowód rejestracyjny i uniemożliwiono dalszą jazdę.

Łącznie w 605 wypadkach drogowych 703 osoby zostały ranne (w tym 69 dzieci do lat 14), a 21 poniosło śmierć. Policja prowadziła też akcję „Bezpieczny motocyklista”, w której szczególną uwagę poświęcono weekendom, kiedy to przypada największe natężenie ruchu motocyklistów. Skontrolowano 5897 motocyklistów, ujawniając 1518 wykroczeń. 576 z nich dotyczyło przekroczeń dozwolonej prędkości, a w tym 27 o 50km/h więcej w obszarze zabudowanym. Doszło do 48 wypadków z udziałem motocyklistów, w których zostało rannych 46 osób, a 2 poniosły śmierć.

Policjanci kontrolowali także miejsca sprzedaży oraz podawania napojów alkoholowych. Wykonali 9596 takich sprawdzeń. Ujawniono 90 nieletnich będących pod wpływem alkoholu i 19 pod wpływem środków odurzających. Ujawniono 33 zdarzenia związane z brakiem właściwej opieki ze strony osób dorosłych – rodziców nad małoletnimi. W związku z brakiem opieki ze strony dorosłych doszło do 4 nieszczęśliwych wypadków, gdzie poszkodowanymi byli małoletni.

Policjanci prowadzili działania w zakresie poszukiwań i zaginięć osób małoletnich. Zgłoszono łącznie 88 ucieczek nieletnich (w tym 47 z miejsca zamieszkania i 41 z placówek wychowawczych), a także 22 zaginięcia małoletnich. W ramach międzyinstytucjonalnych kontroli policjanci sprawdzali wspólnie z przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Krakowie, Sanepidu i Państwowej Straży Pożarnej miejsca zbiorowego wypoczynku. Łącznie wykonano 1484 takie sprawdzenia, ujawniając 2 placówki, które nie miały zezwolenia na prowadzenie działalności.

Małopolska Policja skontrolowała także 9539 akwenów, w tym tzw. dzikich kąpielisk, a także wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei sprawdzała dworce i ciągi kolejowe.

Aktywni błękitni – szkoła przyjazna wodzie

Zachęcamy również do skorzystania w nowym roku szkolnym 2024/2025 z programu „Aktywni błękitni”, który w Małopolsce koordynuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, we współpracy m.in. z Policją i Strażą Pożarną. Wraz z pierwszym dzwonkiem ruszył nabór do nowej edycji.

Celem programu jest wykształcenie prawidłowych postaw i nawyków wśród dzieci i młodzieży. Chodzi o promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, ochronie środowiska i bezpiecznej rekreacji wodnej. Edukacja odbywa się poprzez m.in.: kameralne lekcje, wycieczki na obiekty hydrotechniczne, wydarzenia plenerowe, konkursy, akcje sprzątania czy sadzenia drzew.

W minionym roku szkolnym 2023/2024 w Małopolsce w programie uczestniczyły 32 szkoły podstawowe (2500 uczniów). W ramach 9 wycieczek szkolnych zwiedzono m.in. obiekty takie jak ZW Świnna Poręba, ZW Dobczyce, Stopień Wodny Dąbie.

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/wody-polskie/otwieramy-nabor-do-kolejnej-edycji-programu-edukacyjnego-aktywni-blekitni--szkola-przyjazna-wodzie


Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej na podstawie inforacji z MUW

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}