W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania strażaków w ramach Wojewódzkiego Systemu Koordynacji Pomocy dla Ukrainy

28.02.2022

- Historia postawiła przed nami kolejne bezprecedensowe zadanie. Nie skończyliśmy jeszcze walczyć z pandemią, a już stoimy wobec kolejnych wyzwań. W tym trudnym czasie Małopolska pokazuje ogromne serce, solidarność i wolę współdziałania. Współdziałania w imię wspólnego celu. Tym celem jest to, by nie być obojętnym. Działać. Dać coś od siebie. Ukraina nas połączyła. Stała się naszą wspólną sprawą.

Konferencja prasowa z udziałem MKW PSP

To, co widzę w Małopolsce, to pełna mobilizacja. Pełna i natychmiastowa. Ale bardzo ważne jest to, by pomagać z głową, w sposób skoordynowany i konsekwentny. Dlatego stworzyliśmy Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy, który utworzy wojewoda wraz z Państwową Strażą Pożarną, przy zaangażowaniu starostów i współdziałaniu z organizacjami pomocowymi – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na briefingu prasowym.

Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy

Wojewoda małopolskiego Łukasza Kmita zaprasza wszystkich starostów i prezydentów miast na prawach powiatu do współtworzenia Wojewódzkiego Systemu Koordynacji Pomocy dla Ukrainy i zorganizowania w każdym powiecie powiatowych magazynów pomoc (PMP). Prosimy, aby lokalnie właśnie tam przewożone były dary dla Ukrainy – zarówno te gromadzone na poziomie gmin, jak i te zbierane przez organizacje czy po prostu zbiórki indywidualne.

Starostowie/prezydenci miast na prawach powiatu będą odpowiadali za zorganizowanie PMP – odpowiednią segregację i kategoryzację produktów (według listy produktów, które powinny być przekazywane), pakowanie produktów na palety, funkcjonowanie PMP przez 24 h na dobę, przyjmowanie produktów, a także podział zebranych rzeczy na te przeznaczone dla Ukraińców przebywających na terenie Polski, jak i te, które będą przewożone na Ukrainę.

Za dystrybucję produktów odpowiadać będzie Państwowa Straż Pożarna. To strażacy będą organizować transport darów do składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ewentualnie do organizacji pomocowych. Również PSP będzie na bieżąco zgłaszać gromadzone produkty do bazy RARS. Do transportu wykorzystywane będą m.in. środki transportu, które Małopolanie już zaczęli zgłaszać na adres transport.ukraina@muw.pl.

Pytania/zgłoszenia w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukrainy prosimy kierować na adres pomoc.ukraina@muw.pl.

- Już od czwartku nasze dwa autokary przewożą uchodźców z Podkarpacia do poszczególnych lokalizacji w województwach. PSP włącza się w działania w sposób skoordynowany. Mamy kilka obszarów, w których uczestniczymy jako PSP. Już od wczoraj, zgodnie z apelem Komendanta Głównego, jednostki ochrony przeciwpożarowej PSP i OSP gromadzą sprzęt niezbędny dla kolegów strażaków ukraińskich – m.in. sprzęt podstawowy, gaśniczy, węże, hełmy, zabezpieczenia, zestawy medyczne. Na te chwilę mamy 180 palet sprzętu przygotowanego do dalszej dystrybucji. Od początku bierzemy również udział w organizacji punktów recepcyjnych. Dajemy wsparcie logistyczne, transport, wyposażenie. Cały czas bierzemy udział w bezpośrednim rozdysponowaniu osób z Ukrainy do poszczególnych miejsc w Małopolsce. Jesteśmy w trakcie współorganizacji pomocy humanitarnej w ramach Powiatowych Magazynów Pomocy. Mamy doświadczenia z pandemii związane z dystrybucją środków, te mechanizmy będziemy wykorzystywać podczas dystrybucji pomocy w ramach skoordynowanego strumienia pomocy dla Ukraińców – mówi małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek.

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na podstawie informacji MUW w Krakowie.

Zdjęcia: MUW w Krakowie..

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}