W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 150-lecia Krakowskiej Straży Pożarnej w ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka 2023

25.05.2023

150-lecie_Krakowskiej_Strazy_Pozarnej_w_ramach_Wojewodzkich_Obchodow_Dnia_Strazaka_2023

W czwartek 25 maja 2023 r. w Krakowie odbył się uroczysty apel z okazji Jubileuszu 150–lecia Krakowskiej Straży Pożarnej w ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka. W tym wydarzeniu wziął udział Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak oraz nadbryg. Piotr Filipek Małopolski Komendant Wojewódzki PSP.

Po mszy św. W Bazylice Mariackiej, nastąpił uroczysty przemarsz strażaków, pracowników cywilnych i zaproszonych gości na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej, Małopolską Kompanią Reprezentacyjną Państwowej Straży Pożarnej oraz towarzyszących pocztów sztandarowych, na Rynek Główny w Krakowie, gdzie rozpoczął się uroczysty apel, w którym uczestniczyli funkcjonariusze i pracownicy cywilni PSP, druhowie OSP oraz zaproszeni goście. 

Sygnałem do rozpoczęcia uroczystości był tradycyjnie odegrany hejnał mariacki w wykonaniu str. Jakuba Imielskiego. Równocześnie z Wieży Ratuszowej ratownicy wysokościowi PSP rozwinęli flagę jubileuszową 150–lecia Krakowskiej Straży. Wartym podkreślenia jest fakt, że budynek Wieży Ratuszowej, jako pozostałość średniowiecznego ratusza miejskiego, jest również niemym świadkiem historii łączącym to miejsce z Krakowską Strażą Pożarną, która właśnie w Ratuszu miała swoją pierwszą siedzibę.

Apel rozpoczęty został złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości Komendantowi Głównemu PSP gen. brygadierowi. Andrzejowi Bartkowiakowi.  Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu państwowego, przybyłych gości i uczestników uroczystości powitał Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek.

Podczas uroczystości wręczono wyróżniającym się strażakom PSP i druhom OSP odznaczenia prezydenta RP, w tym Krzyże Zasługi, Krzyże Świętego Floriana, Medale za Długoletnią Służbę; nagrody i Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji; odznaczenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP: Złoty Znak Związku, Medale za Zasługi dla Pożarnictwa a także nagrody i Dyplomy Komendanta Głównego PSP.  Ponadto, szerokie grono funkcjonariuszy PSP odebrało awanse na wyższe stopnie służbowe.

Po zakończonej ceremonii wyróżnień i awansów, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Paweł Knapik przedstawił rys historyczny Krakowskiej Straży Pożarnej (dostępny w załączniku poniżej), której piękny jubileusz 150 lat istnienia, celebrowano podczas obchodów oraz wręczył zasłużonym dla krakowskiej ochrony przeciwpożarowej okolicznościowe medale.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w przemówieniu okolicznościowym zwrócił się do zebranych słowami:
„Dziękuję, że mogę dziś być w tym pięknym, królewskim mieście Krakowie, żeby podziękować za historię pożarnictwa…  Szanowni Państwo, 608 tys. zdarzeń w 2022 r. to swoisty rekord, ale daliśmy radę, ponieważ jesteśmy świetnie przygotowani i zorganizowani, ponieważ mamy taką tradycję – 200 lat i więcej doświadczenia w służbie i ratowaniu, którymi dzielimy się ze światem podczas naszych międzynarodowych akcji ratowniczych, między innymi ostatnio w Czechach z Polską Policją oraz w Turcji, gdzie w sposób profesjonalny uratowaliśmy 12 osób… 30 lat Państwowej Straży Pożarnej oraz 200 lat i więcej Ochotniczych Straży Pożarnych daje taki efekt, że jesteśmy jedną z najlepszych formacji ratowniczych na świecie!".

"Gratuluję wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym ale chciałbym też podziękować Waszym rodzinom, bo żeby móc dobrze służyć Polsce, naszej kochanej ojczyźnie, musimy mieć spokój i miłość w domu i tego Państwu serdecznie życzę, niech św. Florian nas prowadzi w życiu prywatnym i służbowym!” - dodał na zakończenie komendant głóny PSP.

"Szanowni Państwo, wspomniałem już o wyjątkowości tego miejsca i związanych z nim ważnych wydarzeniach dla naszego kraju czy regionu. Jeżeli chodzi o zawodową krakowską straż pożarną, cytując klasyka można by powiedzieć, że tu się wszystko zaczęło. To tutaj swoją pierwszą siedzibę posiadali krakowscy strażacy. Służymy w wyjątkowym mieście i województwie gdzie nasza obecność wśród Małopolan jest przez 24 godziny na dobę. Początki historii małopolskiego pożarnictwa, które liczą prawie 2 wieki były ciężkie. Nasi poprzednicy na wyposażeniu mieli podobne atrybutu do Św. Floriana - czyli wiadro i bosak. Ewolucja wyposażenia i zatrudnienia z kilku do blisko 650 strażaków i pracowników cywilnych zrobiła z krakowskiej straży największy garnizon w Małopolsce. Wszystkie specjalizację jakie posiada system strażacki znajdują się w Krakowie. W 2022 r. niemal 17 tys. zdarzeń zostało obsłużonych na swoim rejonie działań, natomiast w całym województwie blisko 47 tys. Wyjeżdżaliśmy do akcji co 11 min. Analizując fakty historyczne widzimy jak zmianie się struktura, ale i wyzwania jakie przed Nami się stawia. Ciągle podnosimy proces kształcenia zawodowego i staramy się być z nowinkami technologicznymi. Dzisiaj przyszedł czas aby oddać hołd naszym poprzednikom, starszym w służbie strażakom emerytom, pracownikom cywilnym. Warto wspomnieć również o nowej ustawie o ochotniczych strażach pożarnych, która docenia druhów OSP. Świadczenia ratownicze czyli dodatek do emerytury w Małopolsce już pobiera 9 tys. druhów.

W imieniu organizatorów, jubilatów dziękuję raz jeszcze za przybycie, a wszystkim strażakom i pracownikom cywilnym dziękuję za dźwiganie codziennego trudu służby. Niech Święty Florian wspiera i chroni w służbie Bogu i Ojczyźnie" - przekazał do wszystkich zebranych nadbryg. Piotr Filipek Małopolski Komendant Wojewódzki PSP.

– „Strażak jest jak Anioł Stróż”. „Strażakiem być to wielka sprawa”. To odpowiedzi dzieci, które zostały zapytane, kim jest strażak. Już od najmłodszych lat dostrzegamy, jak ważni są Państwo dla nas. Niejednokrotnie ryzykujecie zdrowie i życie, by dać ratunek innym. Wasza służba wobec drugiego człowieka to niepodważalny dowód na Wasz altruizm. Bezinteresowna pomoc, którą niesiecie nieznajomym, to największy wymiar empatii. To dlatego nieodmiennie strażacy są liderami rankingów zaufania publicznego. Możemy być dumni z małopolskiego systemu ochrony przeciwpożarowej.mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów pieszych oraz pojazdów będących na wyposażeniu jednostek Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa małopolskiego.

W imieniu współorganizatorów dzisiejszej uroczystości: bryg. Marka Chwały Komendanta SA PSP w Krakowie oraz st. bryg. Pawła Knapika Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie bardzo się cieszę, że swoją obecnością zaszczycili Nas m.in.: senator RP Pan Andrzej Pająk, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Pan Wiaczesław Wojnarowśkyj, konsul honorowy Malty w Krakowie Pani Agnieszka Kamińska, wojewoda małopolski Pan Łukasz Kmita, prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, wicemarszałek województwa małopolskiego dh Łukasz Smółka członek Zarządu Głównego ZOSP RP, doradca prezydenta RP Pan Piotr Nowacki, komendanci wojewódzcy PSP oraz komendanci szkół PSP oraz szerokie grono przedstawicieli służb i instytucji współpracujących.

 

Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na podstawie informacji z KG PSP.
Zdjęcia: asp. Dominik Ryba, sekc. Marcin Kulpa.

Materiały

Historia​_Krakowskiej​_Straży​_Pożarnej​_2023
Historia​_Krakowskiej​_Straży​_Pożarnej​_2023.docx 0.02MB

Zdjęcia (55)

{"register":{"columns":[]}}