Nawałnica w małopolsce
30.08.2023
Nawałnice, nazywane także burzami lub sztormami, są jednymi z najbardziej niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Te potężne wydarzenia natury mają zdolność wywierania głębokiego wpływu na naszą rzeczywistość.
338 - Interwencji małopolskich strażaków ostatniej doby - w związku z silnym wiatrem oraz intensywnym opadem deszczu. Najwięcej akcji odnotowaliśmy w południowo - wschodniej części województwa m.in. w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej oraz Nowym Sączu, gdzie strażacy ratowali zniszczone i zerwane dachy oraz elewacje budynków, usuwali drzewa powalone na drogi, chodniki, a także samochody.
Przykłady Interwnecji:
1. Tarnów - Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że nad drogą gminną znajduje się złamane w pół drzewo, które opiera się na liniach energetycznych niskiego napięcia, stwarzając zagrożenie dla ruchu drogowego. Działania nasze polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pocięciu konara przez ratowników z kosza drabiny mechanicznej przy użyciu pilarki spalinowej. Pocięte drewno złożono poza jezdnią. Nie stwierdzając innych zagrożeń działania zakończono.
2. Dąbrowa Tarnowska m. Nieczajna Górna - Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu stwierdzono, że zestaw kilku okien wielkości ok. 4m x6m w sali gimnastycznej szkoły został wyłamany przez silny wiatr. Dodatkowo na budynku została zniszczona elewacja. Zamiarem taktycznym KDR było zabezpieczenie uszkodzenia plandeką. Miejsce zdarzenia zabezpieczono poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych i otaśmowanie terenu działań. Okna zabezpieczono przy pomocy SD 30 plandeką.
3. Nowy Sącz m. Bartkowa - Posadowa - Po przybyciu na miejsce zdarzenia w wyniku przeprowadzonego rozpoznania KDR ustalił: zerwane poszycie dachowe wraz z łatami na ok. 50 m kw. dachu budynku jednorodzinnego, murowanego, budynek z suterenami, parterem i poddaszem użytkowym, z dachem o konstrukcji drewnianej kryty blachą. Zamiarem taktycznym KDR było zabezpieczenie budynku przed warunkami atmosferycznymi. Działania przybyłych zastępów polegały na: zabezpieczeniu terenu działań przed dostępem osób postronnych, dotarciu na dach za pomocą drabiny ratowniczej strażaków zabezpieczonych w sprzęt ratownictwa wysokościowego, zabezpieczeniu wyrwy w poszyciu za pomocą folii budowlanej, odzyskanych łat oraz blachy. Na tym działania zakończono.
Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Zdjęcia: Archiwum PSP i OSP