W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O bezpieczeństwie podczas żniw i w gospodarstwach rolnych - briefing prasowy

11.08.2024

Właśnie tematu bezpiecznych żniw i bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych dotyczył briefing prasowy, który dziś odbył się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Uczestniczyli w nim: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor Oddziału Regionalnego Kraków Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Iwona Szablińska, Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Głogowski, p.o. dyrektora 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik, prof. UJ oraz pełnomocnik wojewody małopolskiego do spraw rolnictwa Ryszard Jędruch.

Briefing Prasowy w MUW

Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach

– Żniwa wiążą się również z wysokim ryzykiem wystąpienia pożarów podczas prac rolniczych. Upalne dni, brak opadów, a także silny wiatr znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pożaru podczas zbioru płodów rolnych. Pożary, które mogą powstać w gospodarstwie, wiążą się najczęściej z bardzo dużymi stratami. Bardzo często prowadzą do całkowitego zniszczenia zabudowań gospodarczych i niejednokrotnie niszczą także domy mieszkalne. Od początku bieżącego roku doszło do 3632 pożarów związanych z uprawami rolnymi, ścierniskami i łąkami, a także stogami oraz maszynami rolniczymi, w których rannych zostało 31 osób, a 4 zmarły. W Małopolsce takich pożarów było 218 (dwie osoby ranne) – uprawy rolne: 93, maszyny rolnicze: 20, sterty stogi i brogi: 105. Spośród powyższych jako wstępną przyczynę pożaru najczęściej wskazywano: podpalenie – 115, nieostrożność ludzi – 24, wady maszyn i urządzeń – 24przekazuje Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Głogowski.

Co należy więc zrobić, aby uchronić zboże i sprzęt przed ogniem? Pierwszym kluczowym elementem jest odpowiednie przygotowanie pola przed rozpoczęciem zbiorów. Warto usunąć zalegające na drogach gałęzie i kamienie, które mogłyby utrudnić szybki i sprawny dojazd wozów gaśniczych.

- Podstawową czynnością jest również dokładne sprawdzenie sprzętu przed wyruszeniem w pole. Regularne przeglądy techniczne i konserwacja sprzętu, mogą zapobiec ewentualnym wyciekom paliwa lub iskrzeniom, które mogłyby spowodować pożar.

- Zanim wyjedziemy w pole, warto również sprawdzić prognozę pogody. Pamiętajmy, że wiatr, w szczególności silny, pomaga w rozprzestrzenianiu się pożaru.

- W co należy wyposażyć pojazd, a także jaki sprzęt przeciwpożarowy warto zabrać na pole? Podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu rolniczego powinny być gaśnice. Im więcej ich będziemy mieć, tym większe szanse na szybkie ugaszenie pożaru w zarodku.

- Wielu rolników zabiera również ze sobą na pole pług lub bronę talerzową, którą można wykorzystać, aby oborać palące się miejsce.

- Co warto jeszcze zrobić podczas żniw? Z pewnością pomocne okaże się rozpoznanie okolicy, w celu zlokalizowania zbiorników wodnych lub hydrantów. Również praktyczne ćwiczenia ze sprzętem przeciwpożarowym z pewnością zwiększą nasze bezpieczeństwo.

Usuwanie owadów błonkoskrzydłych

Straż Pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych. W pozostałych przypadkach – jak przypominają strażacy – zgodnie z art. 61 ustawy Prawo budowlane – zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.

– Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nieprzekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje. Każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi. Dlatego zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji. W zakresie interwencji dotyczących owadów błonkoskrzydłych w samym tylko lipcu odnotowano 2366 interwencji na terenie Małopolski, a w skali kraju było to 19013przekazuje Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Głogowski.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia Straż Pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne. Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednie administrowanie obiektem, skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.


Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej na podstawie informacji z MUW

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}