Ponad 1300 interwencji małopolskich strażaków w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi od czwartku 17.02.2022 r. do niedzieli 20.02.2022 r.
W związku z silnymi porywami wiatru, jakie występowały w woj. małopolskim w ostatnich dniach tj. 17.02.2022 – 20.02.2022 strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej interweniowali łącznie 1384 razy. Przez ten cały okres strażacy intensywnie pracowali nad usuwanie skutków nawałnicy. Najwięcej zgłoszeń w związku z wichurami i silnym wiatrem zanotowano w pow. krakowskim = 354, pow. oświęcimskim = 135, pow. wadowickim – 108. Niestety są 2 ofiary śmiertelne oraz 3 ranne. Ponadto ucierpiały nie tylko domy mieszkalne ale także budynki inwentarskie, gospodarcze.
W wyniku silnych podmuchów wiatru odnotowaliśmy 16 zgłoszeń do całkowicie zerwanych dachów na terenie całego województwa natomiast 377 zdarzeń związanych z uszkodzonymi dachami. Łącznie liczba pojazdów biorących udział w tych interwencjach wyniosła 1743 (PSP – 648, OSP – 1095) oraz liczba strażaków – 7880 (PSP – 2286, OSP- 5594).
Nasilające się w ostatnim czasie trudne warunki pogodowe mogą doprowadzić do tragedii. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa regularnie wysyła sms-y i informacje dla mieszkańców poszczególnych województw.
– Według meteorologów najbliższe dwa dni mogą być ciężkie. Jutro może dojść do apogeum wichur, a wczoraj miał miejsce tragiczny wypadek. Składam najszczersze wyrazy współczucia rodzinom ofiar. W czasie jak ten, kiedy niszczycielskie wichury przechodzą przez Polskę, pomoc, która dociera, liczy się w minutach. Dlatego bardzo mocno rozbudowujemy bazę, żeby ta pomoc mogła jak najszybciej dotrzeć do ludzi. Dziękuję profesjonalnym zespołom LPR za ogromne wsparcie, którego udzielacie obywatelom naszego kraju - jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Dziękuję również służbom mundurowym, które uczestniczyły w niwelowaniu szkód ostatnich wichur. Apeluję - nie lekceważmy raportów RCB. Jeżeli nie trzeba - nie podróżujmy i nie wychodźmy z domu, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Posiedzenie sztabu kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie
Po wizycie na terenie budowy bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kokotowie premier oraz wojewoda przewodniczyli posiedzeniu sztabu kryzysowego, które odbyło się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Podczas sztabu omówiono skutki frontu pogodowego, który przeszedł przez Małopolskę. Premier Mateusz Morawiecki i wojewoda Łukasz Kmita odebrali meldunki od małopolskich służb. Meldunek o działaniach strażaków złożył małopolski komendant wojewódzki PSP - st. bryg, Piotr Filipek wraz z zastępcą - mł. bryg. Przemysławem Przęczkiem.
Omówiono m.in. działania związane ze zdarzeniem, które zostało zakwalifikowane jako katastrofa budowlana. Podczas wczorajszych wichur na jednej z krakowskich budów przewrócił się dźwig. Dwie osoby zginęły. Inspekcja Nadzoru Budowlanego na polecenie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity natychmiast przystąpiła do kontroli budów, na których pracują dźwigi i żurawie. Zidentyfikowano 180 inwestycji do kontroli. W ciągu kilkunastu godzin wykonano ich 54.
Jak przypomniał małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek, ogromnym wsparciem w działaniach prowadzonych na tak szeroką skalę jest sprzęt, który służby otrzymują w ramach rządowego programu modernizacji służb mundurowych. Tylko w ubiegłym roku do małopolskiej Straży Pożarnej trafiło 57 nowych wozów.
Opracowanie:
- asp. Hubert Ciepły – Zespół Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
- Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie,
- Zdjęcia - archiwum Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, archiwum KP PSP Wadowice