Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
18.05.2023
Ze względu na ukształtowanie terenu Małopolska jest mocno narażona na skutki tzw. powodzi błyskawicznych. Czasem kilka minut bardzo intensywnych opadów potrafi zamienić małe potoki w rwące rzeki. Służby są odpowiednio przygotowane do reagowania w takich sytuacjach: niesienia pomocy poszkodowanym oraz usuwania skutków żywiołu. W spotkaniu wziął udział Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Paweł Żaba.
W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytucie Badawczym w Krakowie zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Podczas posiedzenia omawiane były kwestie związane z zagrożeniem powodziowym oraz szeroko pojętą ochroną przeciwpowodziową w naszym województwie. Obradom przewodniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
W posiedzeniu WZZK udział wzięli: dyrektor Meteorologicznej Osłony Kraju Piotr Ramza, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, kierownik Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie IMGW – Państwowego Instytutu Badawczego Małgorzata Gori, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Paweł Żaba, I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Piotr Morajko, dowódca 11MBOT płk Marcin Siudziński, małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska Barbara Żuk, I zastępca małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Jacek Gołda, komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie Łukasz Najder oraz małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny.
– Ekstremalne zjawiska pogodowe bardzo często są gwałtowne i nieprzewidywalne. Małopolska, ze względu na rzeźbę terenu, jest na nie wyjątkowo narażona. Nasze służby cały czas stoją na straży i czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów. Zarówno odpowiednio przygotowana kadra, jak i dostępny sprzęt decydują o sprawności działania. Możemy być pewni, że w razie silnych opadów deszczu, a w konsekwencji nawet powodzi, zostaną usunięte ich skutki, a poszkodowani otrzymają natychmiastową pomoc – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
– Wody Polskie w Krakowie czuwają nad bezpieczeństwem powodziowym mieszkańców całej Małopolski i miasta Krakowa. Jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji zadań w przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego na terenie naszego województwa. Centrum funkcjonujące w strukturze RZGW w Krakowie monitoruje w trybie 24-godzinnej gotowości sytuację hydro-meteorologiczną oraz koordynuje pracę zbiorników retencyjnych tak, by móc skutecznie redukować falę powodziową na zbiornikach. Pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują i utrzymują właściwy stan techniczny obiektów hydrotechnicznych, jak i urządzeń towarzyszących, np. śluz wałowych. W trakcie działań przeciwpowodziowych współpracujemy z innymi służbami, identyfikując zagrożenia oraz monitorując sytuację i rozwój wydarzeń. Dodatkowo realizujemy szereg inwestycji przeciwpowodziowych na terenie miasta Krakowa, jak i w całej Małopolsce, by móc skuteczniej zabezpieczyć mieszkańców przed skutkami wezbrań. Tylko w samym Krakowie obecnie wykonujemy zadania za prawie 400 mln zł, a w Małopolsce za ponad 155 mln zł. Oczywiście w planach mamy kolejne projekty przeciwpowodziowe – mówi dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora.
Gotowość do wzmożonych działań
Przedstawiciele służb: Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz 11 Małopolskiej Brygady Ochrony Terytorialnej złożyli wojewodzie Łukaszowi Kmicie meldunki o gotowości sił i środków ochrony przeciwpowodziowej do realizacji zadań w sytuacji zagrożenia powodziowego i powodzi.
– Strażacy są specjalnie przeszkoleni i gotowi działać w sytuacjach zagrożenia powodziowego. Posiadamy wyposażenie, aby skutecznie zarządzać sytuacją i chronić życie oraz mienie ludzi. Jesteśmy gotowi ryzykować własne bezpieczeństwo, by pomóc potrzebującym i zapewnić pomoc w najtrudniejszych momentach jakie stawia przed nami wszystkimi ta nieprzewidywalna siła natury – mówi zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Paweł Żaba.
– Bazując na naszych doświadczeniach związanych z tego typu sytuacjami kryzysowymi oraz na bieżącej ocenie dostępnych sił i środków, melduję pełną gotowość małopolskiej Policji do działań w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. W przypadku wystąpienia na obszarze województwa małopolskiego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, a także mienia spowodowanego zagrożeniem powodziowym Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie planuje wykorzystać około 1000 policjantów służby prewencyjnej i kryminalnej pełniących służbę w danym momencie oraz około 6000 policjantów możliwych do skierowania w ramach procedur alarmowych. Do działań możemy wykorzystać sprzęt w postaci pojazdów specjalistycznych, łodzi motorowych, śmigłowca czy pomocniczy sprzęt w postaci np. agregatów prądotwórczych – mówi I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Piotr Morajko.
– 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej utrzymuje w gotowości do działania elementy Systemu Zarządzania Kryzysowego, wspiera proces decyzyjny Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej oraz organy administracji publicznej na podstawie oceny sytuacji w rejonie objętym lub zagrożonym sytuacją kryzysową. Siły i środki 11 MBOT przeznaczone do akcji kryzysowych zgodnie z „Planem zarządzania kryzysowego resortu ON” pozostają w gotowości do użycia do 12 godzin. Do realizacji zadań na terenie województwa małopolskiego w zwalczaniu powodzi i zjawisk lodowych przeznaczonych jest łącznie 340 żołnierzy oraz 46 jednostek sprzętu (samochody ciężarowe i osobowe terenowe, sanitarka, koparki i spycharko-ładowarka) wydzielane z 7 jednostek wojskowych – wylicza dowódca 11MBOT płk Marcin Siudziński.
Poruszony został także temat działań kontrolnych na akwenach wodnych w Małopolsce w zakresie stanu środowiska wodnego. Aktualne dane zaprezentowali przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Państwowej Straży Rybackiej.
Opracowanie: st. asp. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na podstawie informacji z MUW.
Zdjęcia: archiwum MUW.