Promocja Absolwentów Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie z udziałem nadbryg. Piotra Filipka
03.07.2023
Nauka w systemie skoszarowanym w ciągłej dyspozycji służbowej; doświadczenie zdobywane poprzez służbę w Szkolnej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej; gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom Krakowa, a w szczególnych przypadkach nawet na terenie całej Polski. Tak wyglądały dwa lata dla kadetów w krakowskiej Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. 1.07.2023 r. w jej siedzibie odbyła się promocja absolwentów, którzy zobowiązali się, że jako strażacy „nawet z narażeniem życia” będą ratować innych. W uroczystości udział wziął nadbryg. Piotr Filipek Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Ponad 200 absolwentów
Promocję absolwentów rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie uroczystości przeniosły się na plac przed siedzibą SA PSP w Krakowie.
Po ukończeniu nauki kadeci przystępują do prowadzonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną egzaminu zawodowego. Uzyskanie wyniku pozytywnego jest warunkiem koniecznym do otrzymania tytułu technika pożarnictwa, który umożliwia zdobycie stopnia młodszego aspiranta PSP.
XL Turnus Kwalifikacyjny Kursu Zawodowego Szkoły Aspirantów PSP ukończyło 108 osób z PSP oraz 10 absolwentów spoza struktur, w tym 7 kobiet. Z XXXI Dziennego Turnusu Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie promocję otrzymało 85 osób, w tym 2 kobiety.
Na stopień młodszego aspiranta awansowani zostali również funkcjonariusze KW PSP w Krakowie:
1. sekc. Tekiela Renata,
2. st. ogn. Janicki Grzegorz.
Serdecznie gratulujemy awansowanym i życzymy pomyślności w życiu zawodowym oraz osobistym.
System stacjonarny
Osoba, która ubiega się o przyjęcie do służby kandydackiej w szkołach kształcących w zawodzie technik pożarnictwa, może być przyjęta na podstawie dobrowolnego zgłoszenia oraz uzyskanego świadectwa dojrzałości, jeśli nie przekroczyła 25. roku życia. Od kandydata wymaga się, aby przedstawił świadectwo dojrzałości potwierdzające przystąpienie do części pisemnej egzaminu z przedmiotów matematyka i język obcy oraz jednego z dodatkowych przedmiotów: fizyka, chemia, informatyka albo biologia. Następnie przeprowadzany jest test sprawności fizycznej oraz sprawdziany z pływania i braku lęku wysokości, które mają na celu weryfikację predyspozycji i umiejętności niezbędnych do udziału w działaniach ratowniczych. Test sprawności fizycznej składa się z prób sprawnościowych (bieg po kopercie i podciąganie na drążku) oraz próby wydolnościowej, którą jest wielostopniowy test wydolnościowy (Beep test).
Następnie kandydaci kierowani są przez komendanta Szkoły do komisji lekarskiej, podległej Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, w celu uzyskania oceny o zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej
Proces rekrutacji i naboru kończy rozkaz komendanta szkoły PSP o przyjęciu do służby kandydackiej. Od tego momentu rozpoczyna się przeszkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej zazwyczaj prowadzone w formie prowadzonego w warunkach poligonowych zgrupowania unitarnego.
Celem tego szkolenia, trwającego 8 tygodni, jest przygotowanie słuchaczy do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej. Po pomyślnym zakończeniu szkolenia słuchacze składają ślubowanie i zostają kadetami.
W trybie zaocznym kształcenie prowadzone jest w ramach pozaszkolnych form szkolenia i ma postać kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Warunki przyjęcia określa Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na podstawie informacji z MUW Kraków.
Zdjęcia: archiwum MUW / Jan Lorek