Strażacy w województwie małopolskim wspierają walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa
08.10.2020
Działania strażaków w województwie małopolskim w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Aktualnie działania strażaków w województwie małopolskim w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa skupiają się na następujących obszarach:
- Działania związane z obsługą namiotów w przyszpitalnych punktach przyjęć.
Aktualnie na terenie województwa małopolskiego na bazie użyczonego sprzętu utworzone są 23 polowe izby przyjęć na terenie powiatów: bocheńskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego, limanowskiego, miechowskiego, myślenickiego, proszowickiego oraz tatrzańskiego.
- Dezynfekcja – fumigacja pomieszczeń budynków użyteczności publicznej takich jak np. budynki oświaty i nauki, domy pomocy społecznej.
- Działania pomocowe realizowane przez druhów ochotniczych straży pożarnych związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.
W ramach współpracy jednostek ochrony przeciwpożarowej z samorządami lokalnymi, dezynfekują miejsca przestrzeni publicznej takie jak m.in. przystanki autobusowe, obiekty sakralne, przedszkola, place zabaw, siłownie plenerowe. Działania polegają na odkażeniu środkiem dezynfekcyjnym przy wykorzystaniu specjalnych przenośnych opryskiwaczy spalinowych.
- Pośrednictwo w dystrybucji środków ochrony indywidualnej i dezynfekcyjnych do placówek oświatowych.
- Dostarczanie żywności i leków osobom objętym pomocą placówek społecznych oraz znajdujących się na kwarantannie.
We wrześniu 2020 r. strażacy w małopolsce w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa odnotowali ponad 600 zdarzeń, w tym ponad 100 związanych było z dekontaminacją.
Powyższe działania nie były by możliwe na tak szeroką skalę, gdyby nie wzmocnienie potencjału sprzętowego, który możliwy był dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Środki te zostały przekazane przez Zarząd Województwa Małopolskiego na walkę z COVID-19 oraz łagodzenie skutków pandemii. Pochodzą one z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa.
Kwota 5 050 000 zł przeznaczona została na doposażenie jednostek w sprzęt niezbędny do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W tym celu zakupiono:
- 50 sztuk namiotów kwatermistrzowskich wraz z akcesoriami na przyczepie transportowej (namioty stelażowe, agregaty prądotwórcze, nagrzewnice olejowe, stoliki polowe, krzesła, łóżka polowe i śpiwory).
Zestawy logistyczne mogą zostać wykorzystane w czasie epidemii jako:
- polowe izby przyjęć,
- powiększenie powierzchni szpitali i realizacja funkcji szpitali polowych,
- stworzenie wydzielonych miejsc oczekiwania dla chorych,
- możliwość stworzenia zapleczy magazynowych dla: leków, środków ochrony osobistej, sprzętu medycznego,
- obiekt przystosowany do wykonania dekontaminacji i fumigacji skażonych osób
i sprzętu (zagrożenia z katalogu CBRN),
- 600 sztuk urządzeń dezynfekujących - opryskiwaczy STIHL SR430 wraz z środkiem wirusobójczym i środkami ochrony indywidualnej.
Każdy zestaw składa się z: opryskiwacza spalinowego, 5 kg koncentratu - środka wirusobójczego (umożliwia sporządzenie 500 litrów roztworu wirusobójczego), 4 kombinezonów, 4 półmasek ochronnych FFP2, paczki 50 par rękawiczek ochronnych nitrylowych, 1 l oleju silnikowego do opryskiwaczy oraz 4 szt. gogli ochronnych.
Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: Archiwum KW PSP Kraków, archiwum OSP woj. Małopolskiego.