W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tlenek węgla śmiertelnie niebezpieczny

04.02.2021

W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", który jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Grafika przedstawiająca odpowiednio od lewej strony oko, ucho, nos z czerwonym krzyżykiem. Białe tło. Na dole odpowiednio napisy nie widać, nie słychać, nie czuć.

W obecnym sezonie grzewczym w okresie od 1 października 2020 r. strażacy w Małopolsce wzywani byli do 138 zdarzeń z tlenkiem węgla. Ranne zostało 77 osób a 1 osoba zmarła.

2 lutego 2021 r. strażacy otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu, do którego doszło przy ul. Długiej w miejscowości Czyżówka.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy otrzymali od Policji informację o możliwości zasłabnięcia mężczyzny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Do części mieszkalnej budynku nie było możliwości wejścia. Po nieskutecznej próbie nawoływania strażacy na prośbę funkcjonariusza Policji otwarli siłowo drzwi wejściowe. W momencie rozszczelnienia drzwi miernik na obecność CO wskazał 50 ppm, a po wejściu do środka 560 ppm. Strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych przeszukali mieszkanie i wewnątrz odnaleźli nieprzytomnego mężczyznę, którego niezwłocznie ewakuowali przed drzwi wejściowe. Dokonali oceny czynności życiowych poszkodowanego (brak tętna i oddechu). Ze względu na pewne znamiona śmierci nie przystąpiono do czynność resuscytacyjnych. W budynku znajdował się piec kaflowy oraz piec kuchenny.

Przypominamy o trwającej kampanii

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

 

Plakat

 

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: Archiwum KW PSP Kraków.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}