W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uchodźcy z Ukrainy nadal mogą liczyć na pomoc strażaków

18.03.2022

Od początku kryzysu ukraińskiego strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z województwa małopolskiego aktywnie włączyli się w działania mające na celu wsparcie zarówno uchodźców przebywających na terenie naszego kraju jak również organizację pomocy humanitarnej.

Strażak niesie torbę wśród uchodźców na peronie

Działania te prowadzone są w sposób skoordynowany. Jest to główne zadanie Sztabu MKW PSP nad którym nadzór sprawuje małopolski komendant wojewódzki PSP - st. bryg. Piotr Filipek.

Strażacy m.in. pomagają w organizacji punktów recepcyjnych, koordynują działania na dworcach, pomagają również w dotarciu mieszkańców Ukrainy z punktów recepcyjnych do wyznaczonych miejsc tymczasowego pobytu. Niejednokrotnie także w swoich remizach i innych obiektach strażackich użyczają uchodźcom gościny. W remizach OSP organizowane są doraźne punkty zbiórki.

W sposób szczególny małopolscy strażacy czuwają nad bezpieczeństwem na dworcu PKP w Krakowie. Strażacy koordynują pracę służb i instytucji oraz zapewniają bezpieczeństwo. Ponadto na bieżąco monitorują sytuację i reagują stosowanie do potrzeb. Strażacy pomagają również w bezpiecznym opuszczeniu wagonów pociągu, wyładunku podręcznych bagaży oraz udzielają innej niezbędnej pomocy.

15 marca 2022 r. najmłodsi pasażerowie pociągu, którym uchodźcy z Ukrainy wyjeżdżali z Krakowa do Berlina, otrzymali miłe niespodzianki przygotowane przez krakowski oddział PKO Banku Polskiego. Strażacy wsparli dystrybucję paczek z niespodziankami, które rozdawali wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz Iwona Kubańska – dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Krakowie.

Do Olkusza przyjeżdżają kolejne pociągi z uchodźcami z Ukrainy. Strażacy zajmują się obsługą techniczną namiotów i hali namiotowej (uzupełnianie paliwa do zasilania agregatów prądotwórczych i nagrzewnic oraz kontrola właściwej pracy tych urządzeń). Uchodźcy na miejscu częstowani są ciepłym posiłkiem, gorącymi napojami oraz suchym prowiantem. Będący na miejscu pracownicy Urzędu Wojewódzkiego z Krakowa i pracownicy Starostwa Powiatowego z Olkusza  wraz ze strażakami kierują przybyłe osoby do autokarów oraz pociągów, którymi przewożone są do miejsc zakwaterowania na terenie małopolski. Cześć z przybyłych udaje się również na dworce PKP w Krakowie i Katowicach celem kontynuowania podróży do innych miejscowości w Polsce. W jednym z namiotów zorganizowany jest również tymczasowy punkt medyczny.

W tym szczególnym czasie łączymy wykonywanie swoich podstawowych obowiązków z aktywnością w niesieniu pomocy wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne.

Materiał Play Kraków News o wsparciu strażaków

 

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: archiwum KW PSP w Krakowie oraz MUW w Krakowie.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}