Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada każdego roku w Polsce obchodzimy rocznicę odzyskania naszej niepodległości. W tym roku przypada 103 rocznica tego święta.
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na zaproszenie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach spotkali się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, administracji rządowej i samorządowej, służb, inspekcji, straży, świata nauki oraz szeregu instytucji, które na co dzień wykonują zadania państwa. Małopolskich strażaków w uroczystości reprezentował małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek.
- Dzisiejsze święto to doskonała okazja do podziękowania wszystkim Państwu za silne zaangażowanie w służbie Rzeczypospolitej. Słowa wdzięczności należą się za każde działanie, dzięki któremu nasze państwo tak wspaniale się rozwija. Razem jesteśmy silniejsi. Dziękuję za owocną współpracę na rzecz dobra wspólnego, na rzecz wspólnego celu, jakim jest pomyślność Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
11 listopada br. dokładnie o godz. 10.00 w katedrze wawelskiej rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Po mszy świętej wawelskie wzgórze wypełniło się barwami narodowymi. Następnie uczestnicy obchodów udali się na plac ojca Adama Studzińskiego, gdzie przy Krzyżu Katyńskim złożono kwiaty. Kolejno przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki odbyły się główne uroczystości tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości z udziałem kompanii honorowych i orkiestry Wojska Polskiego.
Oficjalne delegacje oddały hołd narodowym Bohaterom, składając wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a przy ulicy Basztowej odbyła się defilada oraz pokaz pojazdów służb mundurowych.
Opracowanie: st. kpt. Bogusław Szydło – Zespół Prasowy MKW PSP na podstawie informacji z MUW w Krakowie
Zdjęcia: MUW w Krakowie/ Janusz Ślęzak IPN