W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Walczą z ogniem, walczą z COVID-19

04.12.2020

To oni ratują ludzkie życia. Na co dzień walczą z ogniem. Są często pierwsi na miejscu wypadku i udzielają pomocy poszkodowanym. Zabezpieczają i udrażniają drogę, na którą zwalił się konar w trakcie wichury.

Po lewej stronie wóz strażacki, po prawej rozłożony czerwony duży namiot, w oddali budynki wielopiętrowe. Przed namiotem dwóch strażaków.

Strażacy służą – w myśl swojej dewizy – „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Dziś, w dobie epidemii koronawirusa nie ustają w tej służbie. Niosą pomoc w jeszcze szerszym wymiarze.


Chylę czoła przed strażakami zawodowymi i druhami z ochotniczych straży pożarnych za ich poświęcenie w służbie na rzecz drugiego człowieka. Dziękuję za trud, zaangażowanie i tak wielowymiarowe działania podejmowane na rzecz walki z koronawirusem. To bardzo budujący obraz, jak w dobie epidemii koronawirusa wszystkie służby bez wahania i tak solidarnie niosą pomoc obywatelom, ratują ich życie i zapewniają bezpieczeństwo – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Małopolscy strażacy w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa podejmują szereg działań na wielu obszarach.

Jednym ze sposobów pomocy jest chociażby obsługa namiotów w przyszpitalnych punktach przyjęć.

Duże znaczenie ma również prowadzona przez strażaków dezynfekcja. Polega ona na fumigacji pomieszczeń budynków użyteczności publicznej, takich jak np. budynki oświaty i nauki, domy pomocy społecznej.

Nie sposób nie wspomnieć również o działaniach pomocowych realizowanych przez druhów ochotniczych straży pożarnych, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. W ramach współpracy jednostek ochrony przeciwpożarowej z samorządami lokalnymi, strażacy dezynfekują miejsca przestrzeni publicznej, takie jak m.in. przystanki autobusowe, obiekty sakralne, przedszkola, place zabaw, siłownie plenerowe. Działania polegają na odkażeniu środkiem dezynfekcyjnym przy wykorzystaniu specjalnych przenośnych opryskiwaczy spalinowych.

Małopolscy strażacy angażują się również w dostarczanie żywności i leków osobom objętym pomocą placówek społecznych oraz znajdujących się na kwarantannie.

W tym roku strażacy w Małopolsce w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa odnotowali ponad 7 000 zdarzeń.


Strażacy pomagają w budowie szpitali tymczasowych

Na prośbę wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i decyzją małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotra Filipka w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie został utworzony magazyn w celu przyjęcia z Agencji Rezerw Materiałowych asortymentu szpitalnego z przeznaczeniem na wyposażenie powstających szpitali tymczasowych na terenie woj. małopolskiego.

Magazynowane i dystrybuowane są w miarę potrzeb: respiratory, kardiomonitory, łóżka szpitalne oraz środki ochrony indywidualnej dla pracowników szpitali.

3 grudnia 2020 r. miała miejsce kolejna dystrybucja asortymentu wyposażenia szpitala w postaci łóżek szpitalnych oraz odzieży ochronnej dla lekarzy. W przedsięwzięcie zaangażowani byli strażacy z  Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 5 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

 

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP na podstawie materiałów MUW w Krakowie.

Zdjęcia: Archiwum KW PSP Kraków.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}