W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem

29.01.2021

Strażacy apelują o niewchodzenie na zamarznięte stawy i rzeki. W Małopolsce temperatura w nocy spada poniżej zera, a w ciągu dnia znacznie wzrasta. Dlatego strażacy przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Zamarznięte jezioro. Na brzegu grupa strażaków - ćwiczenia- wyciąganie po linie poszkodowane. Wokół wysokie trawy, zabudowania.

W ostatnich tygodniach w całej Małopolsce odbyły się ćwiczenia strażaków, mające na celu doskonalenie technik ratunkowych stosowanych na terenie zbiorników wodnych pokrytych lodem. 

21 stycznia 2021 r. na zalewie Bagry w Krakowie odbył się briefing promujący bezpieczne zachowania na zbiornikach wodnych w okresie zimowym połączony z pokazem ratownictwa lodowego.

Strażacy zwracają uwagę właścicielom psów, aby w czasie spacerów nie pozwolili wchodzić na cienki lód również swoim pupilom.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

  1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  7. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

 

Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!


 

Poniżej materiał Telewizja.Krakow.pl  - Strażacy na ratunek podczas zimy!

 

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: Archiwum KW PSP Kraków.

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}