Wielki sukces akcji „Zaszczep się w majówkę”
03.05.2021
Nic nie jest ważniejsze od naszego zdrowia. W ramach akcji „Zaszczep się w majówkę” w każdym województwie odbyły się masowe szczepienia przeciw COVID-19. Mobilny punkt szczepień powszechnych znajdował się na krakowskim Rynku. Od 1 do 3 maja łącznie w tym punkcie udało się nam zaszczepić 3,5 tysiąca osób!
W dniach od 1 do 3 maja 2021 r. w całej Polsce odbyła się akcja „Zaszczep się w majówkę”. Personel medyczny był do dyspozycji we wszystkich szesnastu miastach wojewódzkich. Pacjenci byli szczepieni jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Szczepionka ta powoduje, że układ odpornościowy, czyli naturalna obrona organizmu, wytwarza przeciwciała oraz wyspecjalizowane białe krwinki, które działają przeciwko wirusowi, zapewniając w ten sposób ochronę przed COVID-19.
W trakcie trwania tej akcji łącznie w naszym województwie podano 3,5 tys. szczepionek. Szczepione były osoby z aktywnym e-skierowaniem. Akcja miała również charakter edukacyjny. Przez trzy dni pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiadali na pytania związane z Narodowym Programem Szczepień.
Każdego dnia majówki na Rynku pracowały zespoły szczepiące ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, liczące łącznie 3 lekarzy, 6 pielęgniarek i 6 pracowników administracyjnych. Pomocy udzielali też pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Nad bezpieczeństwem czuwali żołnierze, strażacy oraz policjanci.
Strażacy w przygotowaniu miasteczka namiotowego umożliwiającego funkcjonowanie punktu szczepień na Rynku Głównym w Krakowie mieli bardzo duży udział. Po rozstawieniu namiotów stelażowych zapewnili ich odpowiednie wyposażenie, oświetlenie i ogrzewanie. Wykorzystane zostały namioty stelażowe pochodzące ze wzmocnienia potencjału sprzętowego, który możliwy był dzięki środkom finansowym pozyskanym m.in. w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Środki te zostały przekazane przez Zarząd Województwa Małopolskiego na walkę z COVID-19 oraz łagodzenie skutków pandemii. Pochodzą one z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa.
Był to już kolejny raz, gdy strażacy wsparli Narodowy Program Szczepień. Wśród innych działań w tym zakresie wskazać można również pomoc w dotarciu do punktów szczepień przeciw COVID-19 osobom, które nie mają możliwości dotarcia we własnym zakresie. Szczepią się również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnej. Druhowie ochotniczych straży pożarnych kolportują również do mieszkańców małych miejscowości i wsi ulotki zwierające m.in. informacje o tym, jak zapisać się na szczepienie.
Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: MUW w Krakowie oraz archiwum KW PSP Kraków.