84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej
01.09.2023
1 września 2023 roku o godzinie 4.40 w Wieluniu rozpoczęły się obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Dokładnie o tej godzinie zabrzmiały syreny alarmowe i 12 uderzeń Dzwonu „Pamięć i Przestroga” symbolizujące śmierć 1200 mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w ataku lotniczym na miasto 1 września 1939 roku.
Na placu Kazimierza Wielkiego, gdzie odbyła się uroczystość, zgromadziły się delegacje władz państwowych na czele z Mateuszem Morawieckim Premierem Rady Ministrów, parlamentarzyści, kombatanci, przedstawiciele ambasady niemieckiej, samorządów i instytucji oraz mieszkańcy miasta. Państwową Straż Pożarną reprezentowali nadbryg. Grzegorz Janowski łódzki komendant wojewódzki PSP w Łodzi oraz bryg. Karol Bednarski komendant powiatowym PSP w Wieluniu.
Po przemówieniach, które wygłosili burmistrz Wielunia Paweł Okrasa oraz Mateusz Morawiecki, odczytano list prezydenta Polski Andrzeja Dudy, który napisał:
"W 1939 roku, 1 września przypadał tak, jak dziś – w piątek. Miał to być kolejny zwykły dzień kończącego się upalnego lata. Niedługo przed świtem, około godziny 4:40, mieszkańców Wielunia zbudziły eksplozje, huk i wstrząsy walących się budynków, ogień pożarów, okrzyki strachu i bólu. To niemieckie lotnictwo rozpoczęło ludobójczy, terrorystyczny atak na ludność cywilną, na piękne 700-letnie miasto pozbawione celów wojskowych. Kolejne fale bombardowań zrównały Wieluń z ziemią. Zginęły setki mężczyzn, kobiet, dzieci. Tysiące pozostałych przy życiu, w tym wielu ciężko rannych, pozbawiono schronienia i elementarnych środków do życia. Zagłada Wielunia stała się jednym z pierwszych aktów dramatu, jakim była II wojna światowa, największa i najkrwawsza w dziejach ludzkości.".
Po oficjalnych wystąpieniach delegacje z udziałem Premiera złożyły kwiaty w trzech miejscach upamiętniających bombardowanie miasta:
- na ruinach zbombardowanej fary,
- przed pomnikiem dawnej synagogi
- przed dawnym szpitalem Wszystkich Świętych.
Zdjęcia: Alina Frejusz Radio ZW